stond opgesteld, verloor bij de verdediging twaalf gesneuvelden of doodelijk verwonden, waaronder een officier, zoomede zeven gewonden, onder wie eveneens een officier. De mitrailleurcompagnie verloor vijf dooden en omstreeks twintig gewonden. De Duitschers maakten zich ook hier weer eens aan schending van het oorlogsrecht schuldig, door den gevangen genomen vliegparkcommandant te dwingen op een voor spatbord van een auto plaats te nemen. Daarna werd gereden naar een nog in de verte vurenden mitrailleur, teneinde deze het vuren te doen staken. Hierbij vond deze majoor den dood. Dat er om Waalhaven hard is gestreden, blijkt voldoende uit het totaal aantal gesneu velden aan onze zijde, nl. 51, waaronder drie officieren. Omtrent het aantal gewonden ontbreken betrouwbare gegevens. Toch is het vliegpark te spoedig verloren gegaan, hetgeen onder meer te wijten is aan: de onjuiste en ongedekte opstelling der reservesectiën, waaronder een pantserwagen, zoodat na het bombardement deze troepen werden verstrooid en niet meer konden worden ingezet; het feit, dat de bataljonscommandant gedurende den strijd, zonder noodzaak, in de richting van Rotterdam is teruggetrokken, zoodat van leiding bij de verdediging niet veel is terecht gekomen. De vermeestering van Waalhaven heeft helaas verstrekkende gevolgen gehad, welke van groote betekenis waren voor het verdere verloop van den strijd in het Zuidelijk deel van Zuid- Holland. Waalha ven leverde den vijand de onmis bare basis, waarop zijn verdere opera- tiën tegen Rotter dam en in den rug van het Z. front van de Vg.H. steunden. Zoo zijn later op Waalhaven onder meer nog geland een bataljon van 72 R.I. en vermoe delijk, per vlieg tuig, de valscherm jagers van II-2 Reg. Val. (min 6° Com pagnie). Voorts Zijn deelen van de 22e „Luftlandedivision", waaronder artillerie, welke oorspronkelijk voor het vliegpark Ypenburg waren bestemd, doch daar tengevolge van de vele vliegtuig wrakken niet meer konden landen, eveneens op Waalhaven terecht gekomen. Eenige op Waalhaven gelande onderdeelen werden te Barendrecht gelegerd als reserve en later tegen de Noord (zie blz. 117) en op het Eiland van Dordrecht (zie blz. 122) ingezet. Opu Mei werd ooklll-i Reg.Val, naar laatstgenoemd gevechtsterrein verplaatst (zie blz. 114). 134 Gezicht op het gedeelte van de Nieuwe Maas, waar de watervliegtuigen daalden, en de Boompjes, waar Duitsche afdeelingen zich ter verdediging inrichtten.

NIMH | 1940 | | pagina 158