b. De bezetting van de bruggen over de Nieuwe Maas en onze tegenmaatregelen op 10 Mei zie schetsen Nrs. XXIV en XXV). Te 4-55, derhalve omstreeks één uur na het begin van den overval op het vliegpark Waal haven, daalden twaalf Duitsche watervliegtuigen op het gedeelte van de Nieuwe Maas ter weerszijden van de Maasbruggen. Met behulp van rubberbootjes landden hieruit op den Noord- en Zuidoever der rivier ongeveer 150 man, een compagnie van 16 R.I., die de naaste omgeving der bruggen bezetten. Zij nestelden zich, zonder dat zij tegenstand ont moetten, onder meer bij het Maasstation, op de Oosterkade, de Leeuwenbrug, het Bolwerk en de Boompjes tot de Reederijstraat, zoomede op het viaduct boven de Wijnhaven en langs de Wijnhaven. Enkele patrouilles trachtten van hieruit verder in de stad door te dringen. Ook op het Noordereiland richtten de Duitschers zich ter verdediging in, in het bijzonder bij de beide hoofden (Prinsenhoofd en Antwerpsche Hoofd) en in het centrum bij de brug gen over de Maas. Spoedig kreeg deze compagnie versterking van een 50-tal valschermjagers van III-x Reg. Val., die te 5.00 nabij het stadion Feijenoord waren afgesprongen en zonder veel tegenstand te ontmoeten naar de bruggen waren opgerukt. Zoo waren in een korte spanne tijds de bruggen over de Nieuwe Maas in Duitsche handen en waren ter weerszijden daarvan bruggenhoofden gevormd. Gedrukte bekendmakingen in het Duitsch en Nederlandsch werden aangeplakt, waarin de bevolking werd aangemaand geen verzet te plegen en zelfs ook reeds de koers van de Markt.o.v. den gulden werd bepaald! Inmiddels rukte III-16 R.I., zooals vermeld tusschen 5.30 en 6.00 op Waalhaven geland, naar de bruggen op, waarbij dit onderdeel met onze ten Zuiden van de rivier gelegerde troepen in gevecht geraakte en nogal sterke verliezen leed. Het bataljon richtte zich vervol gens op het Noordereiland ter verdediging in. Aangezien de commandant van de met water vliegtuigen gelande compagnie van 16 R.I. de meening was toegedaan, dat hij zijn opdracht, een bruggenhoofd te vormen Noord van de bruggen, niet kon vervullen, trok hij zijn onderdeel eveneens naar het Noordereiland terug. Het Noordelijk bruggenhoofd bleef derhalve nog slechts bezet door de vermelde valschermjagers van III-i Reg. Val. Aangezien, zooals reeds hiervoor is vermeld, geen voorbereidingen waren getroffen tegen een rechtstreekschen aanval op de stad, droegen de eerste maatregelen, die de ver schillende commandanten in den vroegen morgen van 10 Mei, meestal op eigen initiatief, namen, uiteraard een improvisorisch karakter, waarin eerst langzamerhand eenige samen hang werd gebracht. Verschillende punten op den Noordoever der rivier werden bezet om den Duitschers te beletten van hun bruggenhoofd uit verder in de stad op te rukken of een overgangspoging over de Maas te bewerkstelligen. Zoo ontstond, zij het dan ook slechts bezet door detachementen en enkele compagnieën, opgesteld met groote tusschen- ruimten, een soort front, het Maasfront, In den avond van den eersten oorlogsdag was dit front, zooals schets Nr. XXV aangeeft, gevormd door het detachement Koninklijke Marine van het Vaartuigendepot op de Lloykade, een detachement van de ie Luchtvaartcompagnie op de Parkkade, de 3 Compagnie van III-39 R.I. ,die door het leveren van verschillende wachten niet op volle sterkte was, op de Parklaan, een detachement van de 3e Luchtvaart compagnie op de Willemskade, de mitrailleurcompagnie van vorengenoemd bataljon op de Westerkade en Willemskade, een compagnie van het Marinedepot in de omgeving van de Scheepmakershaven, drie compagnieën van het Depot genietroepen aan de Noordzijde van het Haringvliet, aan de Oosterkade en op het Maasstation, zoomede op den meest r35

NIMH | 1940 | | pagina 159