de overgave van die stad. Ket bombardement toch legde nagenoeg de geheele binnenstad in puin, terwijl de overgave van de stad Rotterdam de capitulatie inluidde. 4. Bombardement Reeds op Maan dag 13 Mei werden te ongeveer 17.00 op den comman dopost van den kantonnements- commandant, Sta ten weg 147, waar heen deze com mandopost, na eerst op de Vee markt gevestigd te zijn geweest, was verplaatst, een geestelijke en een burger geblind doekt binnengeleid; zij waren, voorzien van een witte vlag, van het Noordereiland gekomen. Het „overzicht van de verdediging van Rotterdam 10-14 Mei 1940", opgemaakt door den kantonnementscommandant, vermeldt daaromtrent het volgende: „Zij kwamen namens de burgerbevolking van het Noordereiland, die zeer ernstig had „te lijden onder het vuur van onze troepen (speciaal 10 veld)1) en deelden mede van „Duitsche zijde te hebben vernomen, dat de verbinding met de pantsertroepen van het „leger tot stand was gebracht en dat men Rotterdam met alle middelen wilde dwingen „tot capitulatie als hiertoe niet vrijwillig werd besloten. „Desgevraagd verklaarden zij niet te zijn gezonden namens de Duitsche autoriteiten, „doch wel met toestemming van den Duitschen troepencommandant. Zij werden terugge leid met de mededeeling, dat alleen met officieele parlementairs kon worden onderhandeld." Aldus was deze eerste poging om de stad tot overgave te dwingen mislukt. Den volgenden morgen, Dinsdag 14 Mei, een noodlottigen dag, dien de Rotterdammers wel nimmer zullen vergeten, kwam omstreeks 10.30 een Duitsche parlementair op den commandopost van den kantonnementscommandant met een ultimatum, vervat in de volgende bewoordingen (woordelijk weergegeven): Den 14. Mei 1940. Aan de Kommandant van Rotterdam Aan Burgemeester en Wethouders en die Autoriteiten van den staat in Rotterdam. De weerstand, die in het open stad Rotterdam tegen de offensieve der Duitsche troepen Op 13 Mei hebben 2 Btn. van I-io R.A. vuur uitgebracht op het Noordereiland. EN OVERGAVE VAN ROTTERDAM. 141 De verwoeste Mariniers kazerne op het Oostplein te Rotterdam. Tengevolge van een bombardement op 12 Mei 1940, omstreeks 11.00, brandde het gebouw, hoewel niet rechtstreeks getroffen, volledig af.

NIMH | 1940 | | pagina 165