doende waterdruk moest het blusschen onder zeer bezwarende omstandigheden plaats vinden. De troepen in Rotterdam hebben onder zeer moeilijke omstandigheden moeten vechten; zij hebben, in het bijzonder in den aanvang, toen de stad zoo onverhoeds door een over- machtigen vijand werd aangevallen, gedaan wat mogelijk was. IDelen 3ijn bierbi] gewond of voor bet Baderland gesneuveld. bp de ftlgemeene begraafplaats Crooswijk 3a! bet eenvoudige soldaten- kerkbof, dat door de goede 3orgen van den commandant van bet (Depot luchtstrijdkrachten werd Ingericht, een blijvende berinnering vormen aan de dapperheid en toewijding van allen, die te iftotterdam voor bet Baderland hebben gevocbten. D. DE KRIJGSVERRICHTINGEN VAN I L.K. (ZIE SCHETS Nr. XXVII). 1. Opstelling, taken en gevechtsvaardigheid van i l.k. (strategische reserve). a. Opstelling. Vóór de mobilisatie behoorden tot het Ie Legerkorps de T en de IT Divisie; toen echter na het mobiliseeren de zoogenaamde Concentratie „Blauw" werd bevolen, trad de II0 Divisie (min 6 R.A.) uit het verband van I L.K. en werd de IIT Divisie (min 4 R.A.) daarin opgenomen. Bij het uitbreken van de vijandelijkheden was I L.K. gelegerd in het hart des lands, onmiddellijk achter het duinterrein van de] Nieuwe Waterweg tot het Noord-Zeekanaal; voor de meer gedetailleerde opstelling wordt verwezen naar schets Nr. 1. De uitgerekte opstelling van het legerkorps had voor- en nadeelen. Voordeel van deze opstelling was, dat voor bezetting van het kustfront, de onderdeelen slechts geringe ver plaatsingen behoefden uit te voeren. Ook voor onmiddellijke ondersteuning van deposities Hoek van Holland en IJmuiden en eventueel oprukken naar de vliegvelden rondom 's-Gravenhage en Schiphol, was de opstelling gunstig. Het nadeel was, dat voor andere doeleinden het concentreeren van krachten met vrij veel tijdverlies moest gepaard gaan. b. Strategische taken. Aan I L.K., als hoofdbestanddeel van de algemeene reserve in handen van den O.L.Z., waren de voorbereidingen opgedragen voor de uitvoering jvan de volgende strategische taken: A. de bezetting van het kustfront van de Vg.H., nader aan te duiden als het geval W.B. (Westfront èezetten); B. De versterking van de bezetting van het Oost- en Zuidfront van de Vg.H., nader aan te duiden als het geval O.B. (Oostfront èezetten); C. de verplaatsing naar het algemeene rayon: WoerdenBodegravenOudewater IJsselsteinOude RijnWoerden, 146

NIMH | 1940 | | pagina 170