Ad. A. Geval W.B. In geval van dreigende landing op de Noordzeekust, zou, in afwachting van het geheel of gedeeltelijk inzetten van het Veldleger, het Ic Legerkorps onverwijld het W.front van de Vg.H. bezetten, hetgeen tot uitvoering moest komen op het bevel (telegram) W.B. (W.front bezetten). C.-I L.K. zou dan optreden als C.-W.front Vg.H. en alle staven, troepen en treinen van de veiligheidsbezetting op dat front, zouden op dat moment onder zijn bevelen treden. De noodige verkenningen voor de kustbezetting door de troepen van het Ie Legerkorps, waren door alle er bij betrokken commandanten verricht. Alle opera tieve en bijzondere bevelen voor de uitvoering van het bevel „W.B." waren opgemaakt en lagen voor uitgifte gereed. Op den i3ea April 1940 is het geval „W.B." daadwerkelijk tot uitvoering gekomen, in verband met berichten over een verdacht convooi voor de kust. Hierdoor is o.m. duidelijk aangetoond, dat het de Nederlandsche Regeering ernst was, met het ingenomen standpunt van handhaving eener strikte neutraliteit naar alle zijden. De latere Duitsche beweringen, als zou zulks niet het geval zijn geweest, konden door deze gebeurtenis, waarvan de betref fende bevelen nog alle aanwezig waren, afdoende worden ontzenuwd. Ad. B. Geval O.B. Bij een aanval uit het Oosten zou van het Ie Legerkorps ie. I L.K. (min R.J. en min II-2 R.A.) de veiligheidsbezetting op het O. front van de Vg.H. versterken; 2e. R.J. met II-2 R.A. de veiligheidsbezetting van het Z. front van de Vg.H. versterken en daartoe onder de bevelen komen van den aangewezen C.-Zuidfront. Deze versterkingen moesten tot uitvoering komen op het bevel (telegram) O.B. (O.front bezetten). C.-I L.K. zou alsdan onmiddellijk optreden als C.-O.front Vg.H. en alle staven, troepen en treinen van de veiligheidsbezetting van het O.front, zouden op dat oogenblik onder zijn bevelen treden. Vrij uitgebreide verkenningen zijn door de er bij betrokken ondercommandanten hier voor verricht en de noodige operatieve en bijzondere bevelen opgemaakt en voor even- tueele uitgifte gereed gelegd, terwijl bovendien verschillende onderdeden van I L.K. voor korteren of langeren tijd in de Groepen van het O.front zijn gedetacheerd geweest, om ervaring op te doen voor de hun wachtende taak in geval „O.B." en om ter plaatse pionierarbeid te verrichten. Ad. C. Verplaatsing naar het rayon WoerdenBodegravenOudewaterIJsselsteinOude RijnWoerden. Kort na de wisseling in het opperbevel werd de strategische taak bedoeld onder ad. B. op den achtergrond geplaatst en kreeg I L.K. tevens opdracht, een verplaatsing naar ge noemd rayon voor te bereiden. Deze voorgenomen verplaatsing zou tot uitvoering moeten komen in den nacht, volgende op den dag, waarop grensoverschrijding zou hebben plaats gehad. Als gevolg van den Duitschen overval uit de lucht in den morgen van den ioen Mei op het hart des lands werd het legerkorps onmiddellijk in den strijd betrokken en kon er aan verplaatsingen als hier bedoeld niet worden gedacht. 147

NIMH | 1940 | | pagina 171