Bekendmaking versnelde middelen van vervoer over Leiden en Voorschoten naar Voorburg te zenden, teneinde aldaar gemelde Duitsche troepen te verdrijven; daarna zou het bataljon verder ter beschikking van C.-I Div. komen. Zuid van 's-Gravenhage dreigde het gevaar van het kleine vliegveld Ockenburg. Sterke Duitsche troepeneenheden hebben de stad omsingeld. Jeder weerstand heeft geen zin meer. Duitschland vecht niet tegen uw land, maar tegen Engeland. Alleen maar gedwongenin't vervolg van dezen strijd, heeft het Duitsche Leger in u land moeten binnendringen. Het Duitsche Leger beschermt leven en eigendom van ieder vredelievend burger. Maar de Duitsche Troepen zullen iedere gewelddadigheid door de bevolking begaan,met den dood bestraffen. Jeder burger is verplicht zijne bezigheden na te gaan. Aldus dient hij de belangen van zijn eigen volk. Een groot aantal „Junkers" waren hier aan den grond gezet met een detachement luchtinfanterie, voorzien van talrijke motorrijwielen. Dank zij het heldhaftige verweer van de zwakke vliegveldbezetting, heeft de vijand zijn poging, om onmiddellijk na zijn landing bij verrassing de stad binnen te vallen, niet kunnen volvoeren. De dappere 23e Depot compagnie bewakingstroepen en door C.-R.Gr. ijlings daarheen gezonden afdeelingen grenadiers, hebben de Duitschers zóó lang in bedwang weten te houden, tot voldoende maatregelen waren genomen, om ook aan deze zijde de stad's-Gravenhage veilig te stellen. Tenslotte dreigde gevaar uit de richting van het vliegveld Ypenburg, waar het aan de op eigen initiatief uitgerukte kleine onderdeelen niet gelukte het vliegveld te heroveren, doch er mede moest worden volstaan, de Vlietovergangen, leidende in de richting van de Resi dentie, af te sluiten. Eerst door de door C.-I L.K. en C.-I Div. getroffen maatregelen, kwam het vliegveld weer in onze handen en was het gevaar ook van die zijde geweken. De maatregelen, de strijd om de vliegvelden en de verdere gevechtshandelingen van I L.K., zullen thans meer in extenso worden behandeld. 3. De strijd om de vliegvelden. Naar aanleiding van de gebeurtenissen in Noorwegen, waarvan vooral de Duitsche over vallen uit de lucht op vliegvelden hier de aandacht trokken, werden meer uitgebreide beveiligingsmaatregelen voor de vliegvelden en het materieel getroffen, terwijl ook de Pamflet, op 10 Mei 1940 uit Duitsche vliegtuigen boven 's-Gravenhage afge worpen (verkleind weergegeven). 150

NIMH | 1940 | | pagina 174