c. Het bestrijden van parachutisten, op en in de onmiddellijke omgeving van het vliegveld neerdalende. d. Het controleeren van hen, die op het vliegveld werkzaam zijn. Ingevolge het bepaalde in de instructie voor den commandant was het detachement in drie deelen verdeeld, nl. het wachtgedeelte, het piket en het rustend gedeelte. Het wachtge- deelte was bestemd om de gevechtsopstellingen rondom het vliegveld te bezetten. Alle lichte mitrailleurs waren rondom het veld in vluchtige versterkingen opgesteld. In elke opstelling bevonden zich twee lichte mitrailleurs, waardoor het mogelijk was, zoo noodig tegelijk vuur naar binnen en naar buiten af te geven. Daar telefonische verbindingen tusschen de posten ontbraken, was het geven van leiding over de groote afstanden zeer bezwaarlijk, zoodat de afzonderlijke postcommandanten vrijwel op zich zelve waren aangewezen en in het gevecht nagenoeg alles zou afhangen van het zelfstandig optreden van het lagere kader en de manschappen. Voorts werden door het personeel van het wachtgedeelte een tweetal wachten betrokken bij de uitgangen van het vliegveld (Wi en W2), terwijl op 8 Mei nog een staande patrouille nabij den Wassenaarsche weg werd geplaatst. Schets Nr. XXX geeft een overzicht van de opstelling van het wacht gedeelte. Het piket en het rustend gedeelte, beide dus zonder mitrailleurs, bevonden zich normaal in hangar A3 en stonden onder bevel van den tweeden compagniescommandant. Omtrent de taak van deze reserve was bepaald, dat bij alarm een voorloopige opstelling met de sectiën uit elkaar moest worden ingenomen tusschen de kleidammen, welke zich nabij den Noordwestrand van het vliegveld bevonden, waar men, in het overigens vlakke terrein, eenigermate was gedekt. Al naar de omstandigheden diende dan verder de taak der reserve te worden bepaald. In de kleidammen waren schuttersputten uitgegraven, welke bij een mogelijken aanval konden worden benut. Hindernissen tegen landende vliegtuigen waren op het drassige terrein nog niet aangebracht, wel werden de aanwezige militaire auto's des nachts midden op het vlieg veld opgesteld. In verband met den gespannen toestand was voor het detachement van 3.008.00 uur de volledige graad van gevechtsvaardigheid bevolen, hetgeen inhield, dat in dit tijdsbestek door alle troepen de hun aangewezen opstellingen volledig moesten zijn bezet. Dienten gevolge bevond zich op den 10' Mei bij het aanbreken van den dag het personeel van het wachtgedeelte in de gevechtsopstellingen, terwijl het overige personeel van het detachement het piket en het rustend gedeelte gereed om uit te rukken, in hangar A3 was verzameld. De overval op het vliegveld. Nadat in den voorafgeganen nacht reeds verscheidene vreemde vliegtuigen boven het vliegveld waren gesignaleerd, vlogen omstreeks 4.00 drie vliegtuigen in Zuidwest-Noordoost richting over het vliegveld, waarbij het middelste vliegtuig drie bommen losliet, welke op en nabij hangar Ai terechtkwamen. Daar reeds telefonisch was vernomen, dat grensover schrijding in Zuid-Limburg had plaats gevonden, waren bereids maatregelen getroffen. De reserve, in hangar A3 verzameld, werd door haar commandant buiten de hangar opge steld, teneinde de bevolen opstelling tusschen de kleidammen te gaan innemen. Doch ter wijl hij hiermede bezig was, werden de bommen reeds geworpen. Hangar Ai werd getroffen, cenige slachtoffers waren te betreuren en er ontstond verwarring onder het personeel. Van 163

NIMH | 1940 | | pagina 187