geweermunitie, den grooten afstand en de moreele uitwerking der bombardementen op den troep, met de daardoor ontstane verspreiding, is dit weinig tot uitdrukking gekomen. Door het uitblijven van hulp van buiten, het gebrek aan voldoende zware infanterie- wapenen, alsmede tengevolge van het optreden van vele storingen bij de lichte mitrailleurs en het ontstaan van verliezen onder de bedieningsmanschappen, kon de overmachtige vijand langzamerhand, door oprolling van de posten, den weerstand van het bewakingsdetachement breken. Te ongeveer 6.oc6.30 was de zaak beslist. Van het bewakingsdetachement zijn bij den overval gesneuveld 29 militairen, waar onder een officier en twee onderofficieren gewond raakten: 31 militairen, waaronder een officier en drie onderofficieren. De herovering van de vliegvelden. Uit het voorgaande blijkt, dat de Duitschers, door verrassenden overval uit de lucht met inzet van voor dien tij d ongekend sterke luchttroepen, reeds vóór dat de dag van den ioen Mei 1940 goed en wel was aangebroken, vasten voet hadden gekregen op de Zuid- Hollandsche vliegvelden. De bewakingstroepen op deze vliegvelden hadden zich dapper geweerd, doch zij hadden voor de overmacht moeten zwichten. Op het groote gevaar, dat hierdoor voor het regeeringscentrum 's-Gravenhage was ontstaan, werd reeds gewezen. Onverwijld moesten krachtige maatregelen worden genomen om dat gevaar te keeren. Niet afwachten in verdedigende stellingen, doch onmiddellij k overgaan tot het offensief, niet tegenstaande de beschikbare troepen geenszins waren ingesteld op offensief optreden, noch wat de geoefendheid, noch wat de bewapening betrof. Hoe zeer het ook gewenscht was om de meest geschikte bataljons en artillerieonderdeelen eerst te concentreeren en met deze troepenmacht de vliegvelden achtereenvolgens aan te pakken, kon hieraan echter niet worden gedacht, omdat er zoo min mogelijk tijd en gelegenheid aan de Duitschers mocht worden gegeven om op een of meer velden groote versterkingen aan te voeren. De drie vliegvelden moesten onverwijld en zoo mogelijk tegelijk worden aangegrepen door die onderdeelen, welke in de onmiddellijke nabijheid beschikbaar waren, zoowel veld- legertroepen als depotonderdeelen. Hoe met deze troepen, waaronder verschillende depotcompagnieën, bestaande uit recruten met slechts drie maanden diensttijd, met groot succes tegen de Duitsche élitetroepen werd geopereerd, moge hieronder blijken bij de beschrijving van de herovering van de verschillende vliegvelden. a. Het vliegveld Ypenburg. Naarmate de toestand op het vliegveld Ypenburg tijdens den overval hachelijker werd, verzocht C.-III-R.Gr. naar alle zijden, telefonisch zoowel als per ordonnans, met klem om hulp en versterking. Verschillende autoriteiten en commandanten zonden hierop afdeelingen en patrouilles naar de Hoornbrug of Ypenburg, aan welke, in verband met de weinige gegevens waarover werd beschikt, slechts vage opdrachten konden worden verstrekt. Aanvankelijk ageerden deze onderdeelen zonder onderling verband. Eerst toen C.-I L.K. te 10.50 aan C.-I Div. opdracht gaf, den aanval op Ypenburg persoonlijk te leiden, kwam er een krachtiger gemeenschappelijke actie van verschillende onderdeelen tot stand, welke tot de herovering van het vliegveld voerde. 166

NIMH | 1940 | | pagina 190