a. Aan II-4 R.I.: Oprukken van Noordwijk-binnen naar Katwijk aan den Rijn en van hier uit aanval len op het vliegveld. b. aan I-4 R.I.: Oprukken langs de zeesluis over Katwijk aan Zee tot voorbij dit dorp en over het Pompstation van de Duinwaterleiding uit Noordwestelijke richting aanvallen op het vliegveld. Van elk bataljon bleef één tirailleurcompagnie voorloopig te Noordwijk als reserve achter. II-4 R.I. (min 1) rukte met veiligheidsmaatregelen op naar Katwijk aan den Rijn, welk dorp reeds gedeeltelijk door den vijand bleek te zijn bezet. Tijdens de zuivering van het dorp kreeg de regimentscommandant, die zijn commandopost nabij de R.K. Kerk had gevestigd, contact met C.-III-2 R.A., waardoor het mogelijk werd den verderen aanval met artil lerievuur te doen steunen. Nadat de artillerie de kalkzandsteenfabriek, van waaruit de vijand het voorwaarts gaan uit het bedekte terrein rondom het heroverde Seminarium belette, onder vuur had genomen, kon omstreeks 16.00 worden opgerukt tot den Zuidoostrand van het dorp, terwijl in het Westen het Shell-station werd bereikt. De beide te Noordwijk als regimentsreserve achtergebleven compagnieën waren intusschen aangetrokken, teneinde de overgangen over het Uitwateringskanaal stevig in eigen handen te houden. Nadat de verbanden van II-4 R.I. waren geordend, nam de bataljonscommandant in de lijn Shell-stationKorenmolen (in den Zuidrand van Katwijk aan den Rijn) een uit gangsstelling in, naar aanleiding van de nieuwe opdracht van zijn regimentscommandant, om tegen het inmiddels door den vijand bezette dorp Valkenburg op te rukken, welke onderneming door de weldra invallende duisternis tot geen resultaat heeft geleid. I-4 R.I. (min 1) rukte langs het rijwielpad door de duinen op tot ongeveer 1/2 km be zuiden Katwijk aan Zee, waar halt werd gehouden en het bataljon voor het oprukken tegen het vliegveld opnieuw werd gegroepeerd. Noord van het Wassenaarsche Slag waren op het strand een tiental Duitsche vliegtuigen geland; gedwongen door het daarop afgegeven artillerievuur 2 kanonnen van 7 veld vluchtten de inzittenden de duinen in, waar zij zich weer verzamelden. Blijkbaar door deze groote groep Duitschers en mogelijk ook door verspreide groepen parachutisten, werd de duinstrook onveilig gemaakt. Tijdens het oprukken van I-4 R.I. werd het bataljon door hinderlijk vijandelijk vuur op zijn Zuidelijke flank bestookt. Hierdoor vorderde de marsch door het zware terrein uiterst langzaam en ging het verband tusschen de beide voorcompagnieën verloren. Toen de linker compagnie de Wassenaarscheweg bereikte, was de rechter compagnie nog ver achter. Aan de Wassenaarscheweg bevond zich, zooals we zagen, C.-III-4 R.I. met de rest van zijn bataljon in afwachting om onder gunstige omstandigheden wederom tegen het vliegveld op te rukken. Dit moment scheen nu gekomen, omdat III-2 R.A. het veld inmiddels van 8.30 af duchtig onder handen had genomen en eigen zware infanteriewapenen de bekend geworden vijandelijke weerstandskernen krachtig hadden kunnen bevuren. Om streeks 18.30 werd het veld bereikt; de linker voorcompagnie van I-4 R.I. was intusschen ter versterking mede op het vliegveld aangekomen. De zich op het veld nog bevindende Duitschers werden verdreven, het veroverde terrein werd gezuiverd en opnieuw bezet. Bij den strijd om het vliegveld Valkenburg heeft III-2 R.A. krachtig ingegrepen. De afdeeling legde haar vuur op het vliegveld met de daarop gelande vijandelijke vliegtuigen. 175

NIMH | 1940 | | pagina 199