Kruiningen-Ierseke, tot bij Ierseke uitstrekte. Om verschillende redenen, o.a. uit een tactisch oogpunt, zoomede met het oog op verkenning uit de lucht, was deze en niet een oogenschijnlijk voor de hand liggende stelling op den Westelijken oever van het Kanaal door Zuid-Beveland gekozen. Zij werd, zooals vermeld, gedekt door een inundatie, welke op 13 Mei was gereed gekomen. De groote betonweg van Bergen op Zoom naar Goes, ten deele onder water, was bovendien op twee plaatsen opgeblazen. Mijnen en hindernissen waren op de daarvoor in aanmerking komende plaatsen voor de stelling aan gebracht, terwijl ook de spoorbaan vóór de stelling, door vernieling onbruikbaar was gemaakt. Een belangrijk acces was de Noord van den spoorbaan naar de stelling voerende Tholseindsche Dijk. Omtrent de bezetting der Zanddijkstelling kan het volgende worden vermeld. Sinds den aanvang van 1940, toen verschillende onderdeel en die de stelling hadden bezet, naar elders werden verplaatst, was III-38 R.I. belast met het afwerken van de geheele Zanddijk stelling. Bij het uitbreken van den oorlog keerden deze onderdeelen weer naar de Zand dijkstelling terug, terwijl bovendien daarna nog eenige kleine onderdeelen aan de stelling bezetting werden toegevoegd. Zoo waren in den nacht van 9/10 Mei, toen zich dus III-38 R.I., benevens III-17 R.A., de sectie 10 I.30 en de ioge Batterij luchtdoelartillerie, in of nabij de Zanddijkstelling bevonden, I-40 R.I., III-40 R.I. en II-17 R.A. nog op Walcheren gelegerd (zie schets Nr. I). III-40 R.I. kreeg reeds op 9 Mei, 21.50, dus vóór het uit breken van de vijandelijkheden, bevel naar de Zanddijkstelling terug te keeren, terwijl I-40 R.I. en II-17 R.A. dit bevel eerst na het uitbreken der vijandelijkheden ontvingen. Ook nadat deze onderdeelen in de stelling waren teruggekeerd, werden nog eenige troepen verplaatst. Zoo werd, vooral op aandringen van Generaal Durand, die een aanval op Zuid-Beveland van het eiland Tholen uit niet uitgesloten achtte, o.m. III-40 R.I. verplaatst en belast met het inrichten en bezetten van een stelling langs de kust ten Westen van Ierseke. Dit onderdeel keerde eerst in den nacht van 14/15 Mei, toen zijn taak door Fransche troepen werd overgenomen, naar de Zanddijkstelling terug. Tengevolge van de nachtelijke verplaatsingen en de zware werkzaamheden bij het inrichten dezer stelling, waren deze troepen, toen de vijand voor de Zanddijkstelling verscheen, dan ook zeer vermoeid. Toen de stelling in den vroegen morgen van den i5en Mei werd aangevallen, bestond de bezetting, kleine onderdeelen buiten beschouwing gelaten, derhalve uit drie bataljons infanterie (van Zuid naar Noord: I-40 R.I., III-40 R.I. en III-38 R.I., versterkt met de hiervoren genoemde 38e Reserve Grenscompagnie) met daarbij ingedeelde zware infante- riewapenen (mortieren van 8, kanonnen van 6 veld en pantserafweergeschut). Aan artillerie werd beschikt over twee afdeelingen (II,III-i7 R.A., resp. bewapend met 7 veld en 8 st.) en de sectie 10 I.30. Het geheel stond onder bevel van C.-40 R.I., die op zijn beurt onder C.-Zuid-Beveland ressorteerde. Als artilleriecommandant trad op C.-17 R.A. In verband met de aankomst op 14 Mei op den Westoever van het Kanaal van Fransche troepen, welke de verdediging hiervan op zich zouden nemen, was de 109® Batterij luchtdoel artillerie den daarop volgenden nacht van Schore naar KapelleBiezelinge verplaatst. Terwijl omstreeks 7.30 pantserwagens, motorrijders en wielrijders den aanval over den Tholseindsche Dijk benoorden de spoorbaan inzetten x), werd de stelling door Duitsche Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de Duitschers aan deze troepen een, vermoedelijk buitge maakte, Nederlandsche Roode Kruis auto deden voorafgaan, welke de emblemen van het Roode Kruis op de bovenzijde en de zijkanten van de carosserie voerde. Bekn. Overz. Krijgsverrichtingen Kon. Landmacht 13 193

NIMH | 1940 | | pagina 217