Bele Ifranscben, ort3e bondgenooten in de3en Dorlog, 3*ijn in de fffóeidagen van 1940, mede voor on3e 3aak, ver van bun Baderland, op iftederlandscben bodem gevallen. Ifeun nagedachtenis 3a! bij bet iPiederlandscbe Bolk in eere blijven. De C.Z., die zich in den morgen van den i7en te Breskens had gevestigd, verplaatste zich dien dag, weldra gevolgd door de rest van zijn staf, naar Oostburg, waar zich eveneens de Commissaris der Koningin en de Generaal-majoor Beaufrère bevonden. Ook waren C.-II-40 R.I. en zijn staf hier nog gevestigd. Deze had, ingevolge opdracht C.Z., aanvanke lijk onder bevel gestaan van den Commandant der 6oe Fransche Divisie, Generaal-majoor Deslaurens (Stafkwartier te Caprijcke, België) doch was, nadat een nieuwe Fransche divisie onder Generaal-majoor Beaufrère in West-Zeeuwsch-Vlaanderen was aangekomen, onder diens bevelen gesteld. Ook Schout-bij-Nacht Platon had zich naar Zeeuwsch-Vlaanderen verplaatst. De Nederlandsche troepen in Zeeuwsch-Vlaanderen waren nog slechts van geringe sterkte, terwijl ook hier het moreel had geleden. Het waren de door verplaatsingen naar elders zeer verzwakte troepen van C.-II-40 R.I. Hiervan waren nog slechts aanwezig Staf, 2,3-11-40 R.I. en 2-II-38 R.I. Voorts uit Noord-Brabant teruggetrokken troepen, welke, zooals reeds is vermeld (blz. 189), in nieuwe verbanden waren vereenigd. Dientengevolge mocht er met meer op worden gerekend, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen de Nederlandsche troepen, aan de zijde der Franschen, nog in belangrijke mate zouden kunnen optreden. De troepen van C.-II-40 R.I. werden door den Franschen commandant belast met het bewaken van belangrijke industrieën en kunstwerken en het optreden tegen parachu tisten. De uit Brabant teruggetrokken, inmiddels zoo goed mogelijk gereorganiseerde, troepen werden, ingevolge het hiervoor vermelde plan van den C.Z., zooveel mogelijk in {Foto: Legerfüm- en fotodienst). De begraafplaats te Kapelle (Zuid-Beveland), waar de Fransche militairen rusten, die in de Mei dagen van 1940 op Nederlandscben bodem zijn gesneuveld. Links de gedenkzuil, gekroond door de „Coq gaulois" 4. De ontruimimg van zeeuwsch-vlaanderen. 199

NIMH | 1940 | | pagina 223