kapok, die daar lagen opgestapeld, in brand. Bovendien werden tengevolge van de explosie de luiken, welke de afscheiding tusschen midden- en onderruim vormden, weggeslagen, waardoor de op die luiken gelegen militairen grootendeels in het onderruim vielen. Een en ander veroorzaakte een paniek, waarbij men zich verdrong om aan dek te komen. Velen trachtten het schip te verlaten; hierbij kwamen uit den aard der zaak tal van onge lukken voor en verschillenden vonden den dood in de golven. Zoowel door de opvarenden zelf als door Fran- sche vaartuigen werd hulpgeboden.Nadat het schip te Oye Plage 12 km Noordoost van Ca lais) op het strand was gezet en inmid dels de eb was inge treden, kon het door de opvarenden wor den ontruimd; meer dan honderd gewon den werden in het Fransche hospitaal „supplémentaire" te Calais onderge bracht. Op grond van een onderzoek mag wor den aangenomen, dat 70 dooden, die wegens het ontbreken van tijd en gelegenheid niet meer konden worden geborgen, op het schip moesten worden achtergelaten. De niet gewonde militairen noo man) werden in het op korten afstand bezuiden Calais gelegen dorp Coquelles ondergebracht. Op 23 Mei werd nog telefonisch contact opgenomen met den Nederlandschen gezant te Londen, waarbij dezen werd verzocht te bewerkstelligen, dat de troep door Nederlandsche oorlogsschepen zou worden opge haald. Hiertoe kwam het echter niet meer. Reeds den volgenden dag bereikten de Duitschers de plaats en werd de troep krijgsgevangen gemaakt. Het personeel werd, evenals de nog in andere plaatsen o.a. Boulogne, Ostende, La Panne (St. Idesbald) aanwezige Nederlandsche militairen, zij het op verschillende wijzen, weer naar Nederland gedirigeerd. De verzorging van een dezer detachementen berustte bij een hulp-aalmoezenier, die zich reeds bij de ramp van de „Pavon" zeer verdienstelijk had gemaakt en aan de slacht offers van den Duitschen aanval in alle opzichten, zoowel geestelijk als materieel, zijn hulp had verleend. Calais viel op 26 Mei in Duitsche handen. Ook de aldaar verpleegde Nederlandsche militairen keerden na dien dag, hetzij in detachementen, dan wel op eigen gelegenheid, naar Nederland terug. i t Het Fransche stoom-shelterdeck-vrachtschip „Pavon", gebouwd in 1930, dat op 20 Mei 1940, nabij Duinkerken, door een Duitsch vliegtuig werd gebombardeerd. 202

NIMH | 1940 | | pagina 226