het gevecht de eigen jagers weer op het veld stonden voor het bijladen van brandstof en munitie, volgde plotseling een derde mitrailleuraanval. Tengevolge van dezen aanval waren omstreeks 9.00 alle D XXI toestellen op de Kooy onbruikbaar. In den loop van den dag gelukte het evenwel nog een zestal machines te herstellen en vlieg-gereed temaken. Op Ypenburg stonden de 8 D XXI en n D 8 A toestellen van de Jachtgr.-V.Lr. met de bemanningen er in, met een onderlingen afstand van 40 m, startklaar opgesteld, toen luchtalarm werd gemaakt bij het naderen van een groot aantal vliegtuigen uit Zuidwestelijke De 2» Ja.V.A. op Schiphol zou, na het daartoe ontvangen bevel van den Commandant van de luchtverdediging, juist starten, toen deze toestellen, terwijl zij zich nog op den grond bevonden, van geringe hoogte door een achttal Duitsche machines werden gebom bardeerd. De bommen vielen echter te ver achter de jagers en het gelukte aan alle toestellen het luchtruim te kiezen.Onmiddellij k werd de vijand aan gegrepen, doch het vijandelijk materieel was zoodanig supe rieur aan het Neder- landsche, dat van ernstighinderen niet kon worden gespro ken. Het moreel der vliegers was echter uitstekend. Enkelen landden nog 1 a 2 maal om hun ver schoten munitie aan te vullen. Eén D XXI werd neer- geschoten, een twee tal moesten een C X-Verkenner max. snelheid 316 km/u. noodlanding ver richten. Anderen landden voor het bijvullen op Ruigenhoek en kwamen daarna op Schiphol terug. Met zekerheid werden drie vijandelijke toestellen neergeschoten. Ook 8 van de 9 T V luchtkruisers der Bom. V.A. stegen gelijktijdig op met de 2e Ja.V.A. Het 9e toestel werd echter zoodanig door bomscherven en boordprojectielen beschadigd, dat het gedurende den oorlog niet meer in gebruik kon worden genomen. Toch werden nog vier vijandelijke machines neergeschoten. Ook voor deze minder snelle bommenwerpers was het tegenover de groote overmacht niet mogelijk een ander resultaat te bereiken dan het eenigszins hinderen van den aanval. Ingevolge hun opdracht, landden de T V toestellen op andere vliegvelden, om later naar Schiphol terug te keeren. 3 T V toestellen gingen echter op die vliegvelden door vijandelijke beschieting verloren. Foto LVV O Bekn. Overz. Krijgsverrichtingen Kon. Landmacht 14 209

NIMH | 1940 | | pagina 233