V.A., alsmede door C V vliegtuigen van I, III en IV Verk.Gr., waarbij vooral die van de Strategische Ver.V.A. en van de IIIe Verk.Gr. het leeuwenaandeel der opdrachten te vervullen kregen. Ook de toestand bij den Moerdijk, waar de brug in handen der parachutisten was ge vallen, maakte het noodzakelijk daartegen luchtverkenningen te doen verrichten, alsmede de opstellingen aldaar te doen bombardeeren-. En wanneer men dan bedenkt, dat vele van deze opdrachten werden uitgevoerd met 15 jaar oude toestellen, die nauwelijks 200 km/u vlogen, voor het grootste gedeelte zonder jagerbescherming, in een luchtruim, waar het krioelde van snelle en modern bewapende Duitsche jagers en gevechtsvliegtuigen en waar geen wolkje eenige gezichtsdekking bood, dan is het te verwonderen, dat de verliezen nog niet veel grooter waren en heeft men eerbied voor den moed en de vliegvaardigheid der bemanningen. Eenige toestellen werden neergescho ten, andere werden gedwongen tot het doen van noodlan dingen. Van een patrouille van 3 T V's, welke, beschermd door 7 D XXI machines, Waalhaven bombar deerden, werden twee luchtkruisers en een jager neergeschoten, zoodat aan het einde van den eersten dag de Bom.V.A. nog slechts over twee bombardeurs beschikte. Bij al deze opdrachten werden vele vijandelijke vliegtuigen vernield. Aldus eindigde deze eerste oorlogsdag met eere voor onze vliegers, zij het dan ook, dat zij vele verliezen hadden geleden. Op 11 Mei, den tweeden oorlogsdag, stond nog slechts een deerlijk gehavende luchtmacht ter beschikking. Door de herovering van de vliegvelden, met uitzondering van Waalhaven, on thans ook meer aandacht worden besteed aan de verkenningen ten behoeve van het Veldleger. Dien dag werden een zevental verkenningsvluchten verricht tegen de opmarsch- wegen van den vijand in Gelderland en Noord-Brabant. Slechts enkele dezer verkennings vluchten konden worden beschermd. De toestand in Rotterdam maakte het gewenscht, dat de Maasbrug werd vernield, waar toe de beide overgebleven T V's, beschermd door 3 D XXI toestellen, opdracht kregen deze te bombardeeren. De bommen vielen echter naast het doel, waarom enkele uren Foto: LU VO T V-Vijfpersoons bommenwerper, tevens luchtkruiser max. snelheid 420 km/u. 211

NIMH | 1940 | | pagina 235