Veldleger uit de Grebbestelling naar het O.front van de Vg.H. Verschillende vluchten werden gemaakt, totdat de bemanningen aan het eind van hun krachten waren. Terwijl in verband met het gevaar uit het Noorden over den Afsluitdijk en het IJsselmeer de ie Verk.Gr. den vorigen dag reeds van Middenmeer naar de Zilk (nabij Hillegom) was verplaatst, werd nu om dezelfde reden de Strat. Ver.V.A. van Bergen naar Ruigenhoek gedirigeerd. In den namiddag vond de laatste vlucht der luchtstrijdkrachten plaats, nl. een vlucht tot het verkennen van de opmarschwegen in het gebied van het Z.front van de Vg.K. Een van de beide uitgezonden toestellen keerde niet terug. In den vroegen avondstond laaiden de vlammen op boven de weinige nog overgebleven vliegtuigen, in brand gestoken door de eigen bemanningen. De luchtstrijdkrachten hebben zich tot het uiterste gegeven en ten volle het hooge onderscheidingsteeken de Militaire Willemsorde der 4® klasse, door den O.L.Z. op 18 Mei 1940 aan het wapen der Militaire Luchtvaart toegekend verdiend. In totaal werden door onze luchtstrijdkrachten met zekerheid 47 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, terwijl daarnaast een onbekend aantal op den grond zijn vernield. Men zal zich afvragen „En welke hulp hebben de buitenlandsche luchtstrijdkrachten ons verleend?" Deze is helaas slechts zeer gering geweest. In den middag van 10 Mei werden Waalhaven en Ypenburg door eenige Engelsche vliegtuigen gebombardeerd; Waal haven mogelijk ook nog door Fransche toestellen, terwijl een nachtelijk bombardement van dit vliegpark door de R.A.F. van 10 op 11 Mei plaats vond. Bij het Commando luchtverdediging werd op den eersten oorlogsdag een Engelsch vlieger, die tijdens de mobilisatie was geïnterneerd, als verbindingsofficier ingedeeld. Nadien, op 11 en 12 Mei, werd bij de Engelschen nog herhaalde malen aangedrongen op het uitvoeren van bombardementen op Waalhaven, alsmede op den inzet van Engelsche luchtstrijdkrachten voor het steunen van den tegenaanval op 13 Mei bij den Grebbeberg. Aan deze verzoeken werd echter geen gevolg gegeven. Wel verschenen een enkele keer eenige Spitfires boven ons kustgebied, doch in verband met den actie-radius van deze in Engeland opgestegen toestellen was hun aanwezigheid telkenmale slechts van korten duur. Stationneeren van Engelsche jagers op onze vliegvelden kon niet doorgaan, daar de voor die toestellen gewenschte brandstof van hoog octaangetal hier niet aanwezig was. 2. Het optreden van de luchtdoelartillerie, luchtdoelmitrailleurs, zoeklichten De op 10 Mei ter beschikking staande luchtdoelbestrijdingsmiddelen waren ingedeeld bij de Luchtverdedigingskringen Amsterdam en Rotterdam 's-Gravenhage, zoomede bij eenige vliegparken; zij ressorteerden, evenals die opgesteld in Friesland (nabij Leeuw arden) onder het Commando luchtverdediging. Voorts waren luchtdoelbestrijdingsmid delen ter beschikking gesteld van C.-I L.K., de Stelling van Den Helder, het Commando Zeeland en den Territoriale-bevelhebber in Zuid-Limburg. Tenslotte ressorteerden nog een aantal luchtdoelbestrijdingsmiddelen onder den C.V. en den C.-Luchtverdedigings kring UtrechtSoesterberg, welke laatste eveneens onder de bevelen van den C.V. stond. Deze luchtdoelbestrijdingsmiddelen omvatten: 1 batterij van 10 cm, 26 batterijen van 7,5 cm, 5 batterijen van 7 cm, 7 batterijen van 6 cm, 14 batterijen van 4 cm, 60 pelotons van TL. EN VAN DEN LUCHTWACHTDIENST. 213

NIMH | 1940 | | pagina 237