2 cm, 64 pelotons luchtdoelmitrailleurs en 42 sectiën zoeklichten tl. De vuurmonden van 7-5; 4 en 2 cm behoorden tot het moderne materieel. Hiervan werden een aantal kanonnen van 2 cm bediend door het Vrijwillig landstormkorps luchtafweer dienst. Reeds in de uren, voorafgaande aan de eerste gevechtshandelingen der Duitschers, was door vele batterijen het vuur geopend op de tallooze overvliegende, onze neutraliteit schen dende vliegtuigen. Uiteraard hebben het die batterijen, pelotons, enz., welke hun opstelling hadden nabij de aangevallen vliegvelden, het zwaarst te verduren gehad. Behalve dat ze werden gebombardeerd en gemitrailleerd, geraakten ook verscheidene onderdeelen in gevecht met parachutisten, waarop hun bewapening niet was berekend. Hierdoor werd reeds bij de eerste aanvallen een groot gedeelte van de tot de Luchtverdedigingskring Rotterdam s-Gravenhage behoorende onderdeelen buiten gevecht gesteld, in het bijzonder in de omgeving van Waalhaven, Ypenburg en nabij de Moer dij kbruggen, waarbij het materieel nagenoeg geheel verloren ging. Daartegenover staat, dat in verband met het groote aantal aldaar optredende vijandelijke vliegtuigen, hiervan ook een groot aantal werd neerge schoten. De bedieningen kweten zich hierbij meermalen op uitstekende wijze van haar taak, o.a. door het vuur op duikende vliegtuigen te blijven voortzetten. Zoo wist de afdeeling Delft van het Vrijwillig landstormkorps luchtafweerdienst met haar 2 tl. op den ioen Mei reeds vele vliegtuigen neer te halen. Ook de onderdeelen van de Lucht verdedigingskring Utrecht—Soesterberg en van het Veldleger, welke opstellingen hadden nabij de groote rivieren, werden in hooge mate in den strijd betrokken. Doch de bombar dementen en beschietingen hierop hadden over 't algemeen geringe uitwerking, terwijl door de betrekkelijk geringe hoogte, waarop de Duitsche toestellen vlogen, de uitwerking van het eigen vuur succesvol was. In verband met verplaatsingen, o.a. van III L.K., moesten dien dag verschillende onder deelen van stelling veranderen. Uit de binnengekomen meldingen bleek dien avond, dat een respectabel aantal vijande lijke vliegtuigen waren neergeschoten. Opmerkelijk was dan ook, dat de Duitschers na den eersten dag veel hooger vlogen. Ze hadden respect gekregen voor onzen luchtafweer. Den 1 ieu Mei werden eveneens vele vliegtuigen naar beneden gehaald, doch daar thans, zooals is vermeld, aanmerkelijk hooger werd gevlogen, waren de kansen niet meer zoo groot! Enkele onderdeelen ondergingen nog een bombardement of werden met boordwapenen onder vuur genomen, echter slechts met geringe uitwerking. Bij het Veldleger kwamen enkele batterijen onder artillerievuur te liggen, waardoor zij van stelling moesten veranderen. De Luchtverdedigingskring Amsterdam werd nog door enkele batterijen uit het depot versterkt. Over het algemeen verliepen de overige oorlogsdagen zonder bijzondere gebeurtenissen voor de luchtdoelbestrijdingsmiddelen. Een enkele keer werd hier en daar nog eens een batterij gebombardeerd of beschoten, doch zonder veel schade aan te richten, iZeer jammer was, dat de 5 pelotons 2 tl. van het Vrijwillig landstormkorps luchtafweer dienst Afdeeling Rotterdam (totaal 13 stukken) in den morgen van 14 Mei naar 's-Graven hage werden verplaatst, zoodat, toen te 13.30 Rotterdam van geringe hoogte zwaar werd gebombardeerd, aldaar geen enkel afweermiddel meer aanwezig was. De Zuid van de Maas opgestelde luchtdoelbestrijdingsmiddelen waren nl. reeds den eersten dag in 's vijands handen gevallen. Gedurende de oorlogsdagen zijn door de gezamenlijke luchtdoelbestrijdingsmiddelen 214

NIMH | 1940 | | pagina 238