vijand en de totale lengte van de stelling zou geringer worden dan bij een verdediging van de Grebbestelling met een omgebogen vleugel naar het Z. front van de Vg.H. Na uitgebreide verkenningen, zoowel op den grond als uit de lucht, viel tenslotte toch de beslissing ten gunste van de Grebbestelling. De motieven hiervoor waren in hoofdzaak de volgende: a. Hoewel de inundatiën voor het O. front van de Vg.H. in het algemeen breeder waren dan voor de Grebbestelling, waren in het O. front toch ook zwakke plekken, met name o.a. het stellinggedeelte voor Utrecht. b. Tegenover het voordeel van meer veiligheid tegen artilleriebeschieting stond de moge lijkheid van stormrijp bombardeeren uit de lucht, waardoor aan dit argument veel van zijn waarde was ontnomen. c. Bij een aanval op het O. front van de Vg.H. zou de vijand het voordeel hebben van de gedekte terreinen voor legering enz. d. De Grebbestelling bood ons betere gelegenheid tot gedekte legering, verplaatsing en opstelling van staven, troepen en treinen dan het O. front Vg.H. Zulks was, bij de toenemende beteekenis van het luchtwapen, van eminent belang. e. De Grebbestelling dekte grooter gedeelte van het land en beschermde, met name Amsterdam, tegen een werkzame beschieting met artillerie. f. De Grebbestelling bood meer strategische mogelijkheden. Het was nl. mogelijk om, hetzij de verdediging van het hart des lands te voeren door ombuiging van het front langs Waal en Linge naar het Z. front van de Vg.H., dan wel de hardnekkige verdediging c.q. in aansluiting aan de bondgenooten ook meer zuidwaarts te voeren in de Peel-Raamstelling. Daarnaast bood de Grebbestelling meer mogelijk heid dan het O. front der Vg.H. om indien de omstandigheden daartoe Zouden leiden uit de stelling uit te breken en ten aanval over te gaan. g. Indien de keuze zou vallen op de verdediging van het O. front van de Vg.H. Zou reeds dadelijk hieraan gepaard moeten gaan een zeer vergaande hergroepeering van de troepen in achterwaartsche richting, niet alleen Noord maar ook Zuid van de Maas. Dit zou niet nalaten een uiterst ongunstigen indruk in binnen- en buitenland te verwekken. Het gevolg van deze oplossing was, dat alle beschikbare materieele middelen zouden worden geconcentreerd in de eerste plaats tot het in staat van verdediging brengen van de Grebbestelling. Het was noodzakelijk, dat daarbij het O. front van de Vg.H. op den achtergrond trad (zie hiervoor ook hoofdstuk IV onder B, 5d, blz. 100). Ad 2. Hardnekkige verdediging van de Peel-Raamstelling. Aan de hardnekkige verdediging van de Peel-Raamstelling zouden groote voordeelen verbonden zijn geweest. In de eerste plaats omdat vrijwel geheel Noord-Brabant naar het Oosten door deze stelling werd gedekt. Vervolgens zou strategisch meer vrijheid van bewe ging worden behouden en zouden de belangrijke vliegvelden van Noord-Brabant in eigen handen kunnen blijven, terwijl de samenwerking met bondgenootschappelijke troepen er zeer door zou zijn gebaat. Volgens Generaal Winkelman ontbrak echter de essentieele voor waarde, waaraan moest worden voldaan om deze hardnekkige verdediging te voeren. De rechtervleugel van de Peel-Raamstelling hing nl. in de lucht, want volgens de gegevens van den Nederlandschen inlichtingsdienst richtten de Belgen zich ter verdediging in 21

NIMH | 1940 | | pagina 41