Maar een gebruik van vliegtuigen op een schaal en op een wijze, waarop dit in Noorwegen was geschied, had men zich toen niet gedacht. Daarbij kwam dat de Junkers Ju-52, het transportvliegtuig der Duitschers, zeer goede landingseigenschappen bezat en de mogelijk heid scheen te bieden om zelfs op kleine vliegvelden, breede wegen enz. te landen. Het was daarom urgent: a. De bezetting van de vliegvelden, welke nog in dienst van onze luchtstrijdkrachten dienden te blijven, uit te breiden. b. Voor deze bezetting betonnen onderkomens en gevechtsopstellingen te bouwen, die voldoende dekking zouden bieden tegen het bombardement met vliegtuigbommen, waarmede de aanvaller de landingsoperatie naar alle waarschijnlijkheid zou inleiden. c. Alle vliegvelden, voor zoover deze voor eigen gebruik niet noodig waren, onbruikbaar te maken met niet-permanente middelen. d. Evenzoo te handelen met breede wegen, het strand, kortom met de voornaamste plaat sen, waar met vliegtuigen van het type Junkers Ju-52 waarschijnlijk zou kunnen worden geland, zulks in afwachting dat permanente middelen zouden worden geplaatst, b.v. verlichtingsmasten, palen, enz. e. Het verbieden van buitenlandsch burgerluchtverkeer naar het hart des lands. Helaas ontbrak ook hierbij de tijd om den achterstand in te halen. De tijd voor de uit voering van deze werkzaamheden werd op zes weken geschat. Bovendien bleek reeds dadelijk, dat het noodzakelijk was om zóóveel troepen voor de bescherming van deze objecten te bestemmen, dat daardoor de gevechtssterkte op andere plaatsen er onder moest lijden. Het gemis aan een voldoend sterke luchtdoelartillerie deed zich wederom nijpend voelen. Als voorbeeld van wat geschiedde, zij vermeld, dat o.m. werden geplaatst: een bataljon infanterie met een half eskadron pantserwagens op Ypenburg; een bataljon infanterie met een sectie pantserwagens op Waalhaven; een bataljon infanterie met een half eskadron pantserwagens op Schiphol; een compagnie infanterie op Ockenburg; twee compagnieën infanterie en een sectie zware mitrailleurs op Valkenburg. Bovendien werden verschillende vliegvelden versperd door omploegen of door het plaatsen van auto's of putringen, gevuld met zand, steenslag of beton. Met putringen of auto's werden op 7 Mei o.m. zooveel mogelijk versperd de wegen Den HaagRotterdam, Den HaagUtrecht en de Afsluitdijk. Hiervoor werden honderden auto's gebruikt, die daardoor uiteraard aan hun eigenlijke bestemming werden onttrokken. Dat hun werking niet viel te onderschatten, blijkt wel uit het feit, dat op 15 Mei o.a. niet minder dan 19 vijandelijke vliegtuigen even buiten Delft onbekwaam aan weerszijden van den weg Delft Overschie lagen. Daar het noodzakelijk was reeds dadelijk in het hart des lands te beschikken over zeer snel verplaatsbare troepen, teneinde te kunnen optreden tegen valschermtroepen, werd het ie Regiment huzaren-motorrijder naar Wassenaar verplaatst en onttrokken aan de Lt.Div.; tevens werd uit het Depot cavalerie een mobiele reserve op auto's gevormd. Bovendien werden de depots, die tot nu toe rechtstreeks onder den Minister van Defensie ressorteerden, gesteld onder de bevelen van verschillende commandanten, zoodat zij hier over rechtstreeks konden beschikken ten behoeve van de locale verdediging, die meer naar voren zou treden dan men tot nu toe vermoedde en die een nog grootere rol zou gaan spelen dan ooit werd gedacht. Het was geen fraaie figuur om nu reeds over deze troepen 25

NIMH | 1940 | | pagina 45