•c. Hulp met luchtstrijdkrachten wordt geleverd door Engeland. d. Naar Nederland komt een Fransche militaire missie onder leiding van Generaal Lascroux. In afwachting van diens komst vertrekt hedenmorgen Generaal Mittelhausser (voor- loopig gedelegeerde) naar Den Haag. e. De strijdkrachten aan de Fransche noordgrens maken een eersten sprong naar de lijn AntwerpenLeuvenNamen. Het linker leger onder Generaal Giraud is in beginsel voor Noord-Brabant bestemd, doch nopens het optreden daarvan zal nader worden beslist na aankomst te Antwerpen. Verzocht werd met Generaal Giraud te Antwerpen verband op te nemen. Voor wat de Nederlandsche oorlogvoering betrof, bleek, dat de Franschen uitsluitend waren bedacht op: ie. beveiliging van den Scheldemond, door afsluiting van den toegang naar Zeeland, ze. verband met het in België te bereiken front. Hiertoe rukten reeds in den namiddag van 10 Mei de eerste troepen van den linker vleugel van de Fransche strijdkrachten Zeeuwsch-Vlaanderen binnen en begonnen onmid dellijk den overtocht over de Schelde. Deze in hoofdzaak gemotoriseerde afdeelingen zijn daarna door Zeeland opgerukt naar West Noord-Brabant. Voor de gevechtshandelingen der Fransche troepen op Nederlandschen bodem wordt verwezen naar de hoofdstukken III en VI. Voor de verdediging van het land werden wij dus vrijwel aan ons lot overgelaten. Een verwijt kon aan de geallieerde legerleidingen moeilijk worden gemaakt. Nederland was geen hoofdoperatietooneel, afspraken waren niet gemaakt, toezeggingen waren niet gedaan. Wij hadden niets te reclameeren. Eerst in den avond van 13 Mei meldde zich de Engelsche militaire missie op het A.H.K. De Engelsche Generaal was zeer hoffelijk, maar aangezien hij helaas geen troepen mee bracht dit was trouwens ook onmogelijk, daar het geheele geallieerde front toen reeds wankelde bepaalde zijn bezoek zich feitelijk tot het inwinnen van inlichtingen omtrent den toestand. Iets later, het was tegen middernacht, werd het hoofd van de andere met spanning verwachte missie bij den O.L.Z. aangediend; het was de Fransche Generaal Mittelhauser. Beide hoofden van missies hadden Den Haag nog weten te bereiken. Maar evenmin als de Engelschman, kon ook de Franschman ons hulp bieden. De Fransche troepen in Noord-Brabant waren nl. den vorigen dag reeds teruggegaan. Den volgenden morgen kwam het bericht, dat beide missies ons zinkende schip reeds hadden verlaten. 7. Het uitbreken van de vijandelijkheden. Op 10 Mei, kort na 3*3°> kwamen bij het A.H.K. de eerste berichten binnen van grens overschrijding bij Kerkrade en Vaals en te 4.00 cirkelden reeds een groot aantal Duitsche vliegtuigen boven Den Haag, hevig beschoten door onze luchtafweermiddelen. Er werden pamfletten afgeworpen met oranje-rand, waarop in slecht Nederlandsch te lezen stond, dat Den Haag door sterke troepen was omsingeld en iedere weerstand nutteloos was (zie blz. 150). Terwijl aan de grenzen de eerste schoten werden gewisseld, bombardeerden de Duit- schers te 's-Gravenhage de nieuwe Alexanderkazerne, het barakkenkamp Waalsdorp en andere objecten, waarbij een groot aantal manschappen (meest jonge recruten) en paarden werden gedood. Ondanks de plechtige toezeggingen, dat de neutraliteit van ons land zou 32

NIMH | 1940 | | pagina 52