HOOFDSTUK II. A. DE STRATEGISCHE OPZET VAN DEN DUITSCHEN AANVAL OP NEDERLAND (zie schets Nr. n). Van de in West-Duitschland opgestelde strijdkrachten bevonden zich bij het uitbreken van het groote offensief op 10 Mei 1940 tegenover de Nederlandsche grens het 6e en het 18e Duitsche Leger, resp. onder bevel van General-Oberst W. von Reichenau en General der Artillerie G. von Küchler. Beide legers behoorden tot de Legergroep B, onder bevel van General-Oberst F. von Bock. Het 6e Leger beschikte over elf infanteriedivisies, twee pantserdivisies, zoomede lucht landingstroepen, terwijl de reserves van Legergroep B achter den linker vleugel van het 6e Leger waren opgesteld. Vergelijkt men de sterkten van het 6e en het 18e Leger, dan blijkt, dat het zwaartepunt bij eerstgenoemd leger lag; hierbij moet in aanmerking worden genomen dat de Fransch-Engelsche legers het hoofddoel van den Duitschen aanval vormden. Het 6e Leger overschreed onze grens tusschen Arcen en Vaals, trok door Zuid-Limburg en rukte België binnen; de rechtervleugel liep hierbij ongeveer over Eindhoven. Het 18e Leger overschreed de grens tusschen de Dollard en Afferden en bond den strijd aan met het Nederlandsche Leger. Op 10 Mei was het 18e Leger als volgt samengesteld: Het Xe Legerkorps (General-Leutnant Chr. Hansen) met: de ie Cavaleriedivisie (General-Major K. Feldt); 327 Div. (General-Major F. Zickwolff), waarbij ingedeeld de Leibstandarte S.S. „Adolf Hitler" (S.S. Obergruppenführer J. Dietrich). De Leib- standarte was het best uitgeruste onderdeel van het Duitsche Leger; 207 Div. (General-Leutnant K. von Tiedemann), waarbij ingedeeld de S.S. Standarte (regiment) „Der Führer" (S.S. Oberführer G. Keppler). Het XXVIe Legerkorps (General der Artil. A. Wodrig)fmet: 208 Div. (General-Major M. Andreas), 225 Div. (General-Leutnant E. Schaumberg), 254 Div. (General-Leutnant Behschnitt) en 256 Div. (General-Major G. Kaufmann); de 9e Pantserdivisie (General-Major Dr. A. R. v. Hubicki); de S.S. Verfügungs-Division (S.S. Gruppenfiihrer P. Hausser), bestaande uit de S.S. Standarten „Deutschland" (S.S. Oberführer F. Steiner) en „Germania" (S.S. Oberführer K. Demelhuber). De Standarte „Der Führer", die eveneens tot deze divisie behoorde, was tijdelijk ingedeeld bij 207 Div. Het Xe Legerkorps trad Noord van de Waal op. De ie Cavaleriedivisie overschreed de grens tusschen Nieuwe Schans en Coevorden en rukte in verschillende gevechtsgroepen door de Noordelijke provinciën op, voornamelijk naar den Afsluitdijk. 227 Div. passeerde de grens tusschen Oldenzaal en Winterswijk en rukte in drie gevechts- 34

NIMH | 1940 | | pagina 54