tijdwinst te kunnen verkrijgen van een halve, in het gunstigste geval, van één dag. Deze tijdwinst was van belang voor de in de Peel-Raamstelling nog te treffen voorzieningen en het terugnemen van III L.K. en de Lt.Div. Om dezelfde redenen was tusschen Maas en Peel-Raamstelling een stelsel van vernielingen en versperringen ontworpen. De beveiliging van de spoor- en voet bruggen geschiedde door zoogenaamde rivier kazematten, waarvan er bij iedere brug twee waren gelegen. Elk dezer kazematten was be wapend met één pantserafweer kanon van 5 cm en één Zware mitrailleur. Bijzondere maat regelen waren ge nomen tegen even- tueele uit Oostelijke richting komende pantsertreinen, ter wijl de bruggen a la minute konden springen. Ten aanzien van veren, stuwen en de scheepvaart op de Maas, waren de ver- eischte maatregelen getroffen. Alle automatisfche wapenen (mitrailleurs) der onderdeelen waren geplaatst in kazematten, waarvan, al naar de te stellen eischen, 3 typen waren ontworpen, namelijk: ie. De gietstalen kazemat. Deze bestond uit een gietstalen koepel, welke was geplaatst in een betonlichaam, waarboven slechts de ingang en het schietgat uitstaken. De bewa pening bestond uit één zware mitrailleur, de vuursector bedroeg 350 tot 40°. Deze kazematten, welke nog voorzien waren van een gasdichte afsluiting van het schietgat (boldoorvoering van de mitrailleuraffuit), boden aan den vijand slechts kleine doelen (zie de foto's op blzn. 67 en 79). 2e. De flankeerende kazemat van gewapend beton. Bij deze kazematten werd het schietgat tegen rechtstreeksche treffers van vijandelijk geschut beveiligd door een voorgelegen zware dekking van gewapend beton. De bewapening bestond uit één zware mitrail leur; de vuursector bedroeg 350 tot 40° (zie de foto's op blz. 56). 3e. Het zoogenaamde „stekelvarken". Dit was een lichtere kazemat van gewapend beton 47 De rivierkazemat Buggenum Noord. Van deze kazemat uit werd de naar de, inmiddels vernielde, spoorbrug bij Buggenum opgestoomde pantsertrein met succes onder vuur genomen. (Zie blz. 52). De voorwand is tot een diepte van 70 cm beschadigd door treffers van 8,8. De beide schietgaten zijn duidelijk waarneembaar van het rechter schietgat hangt het luik, hetwelk diende om het schietgat tijdelijk af te sluiten, naar beneden. De houten stellage dient ter bevestiging van het camouflagenet.

NIMH | 1940 | | pagina 67