4. Het gevecht bij mill (zie schets Nr. iiia). Bij den overval op de brug bij Heumen hebben eenige personen, gekleed in uniformen, welke veel op die der Koninklijke marechaussee geleken, een belangrijke rol gespeeld. Vrijwel zeker hebben ook deze personen de Nederlandsche nationaliteit bezeten. Een dezer, A. Luccassen, werd hierbij vermoedelijk door een scherf aan het hoofd doode- lijk getroffen; naast de kokarde is het gat duidelijk waarneembaar (zie foto Nr. i). De kepi van deze „marechaussee" was van het voorgeschreven model en in Nederland vervaardigd (zie foto Nr. 2), zijn overige uniformstukken weken van het voorgeschreven model af. De kepi werd gedurende den bezettingstijd door de zorg van C.-I-26 R.I. bewaard en berust thans in het Nederlandsch Legermuseum „Generaal Hoefer" te Leiden. Na de grensoverschrijding te 3.55 en dus ongeveer gelijktijdig met en kort na de hier boven geschetste overrompelingspogingen tegen de rivierovergangen, rukten de Duitsche troepen op naar de Maas, waar, dank zij den op vele plaatsen geboden tegenstand, hun den overgang zoo lang mogelijk werd betwist. De overgang werd geforceerd (van Zuid naar Noord): te Wessem te 10.30 te Roermond te 8.15 bij Buggenum te 7.30 ten Zuiden van Baarlo (tegenover Belfeld) te 10.00 bij Grubbenvorst te 9-°° bij Lottum (nabij Arcen) te 7.20 bij Sambeek (nabij Afferden) te i 9.45 bij Boxmeer tusschen 9.00 en 9.30 bij Katwijk (nabij Mook) te d; 12.30 Bij Venlo en Kessel gelukte de overgang echter niet. Te ongeveer 12.00 werd de terug tocht gelast voor onze troepen tusschen Arcen en Afferden, even later voor de troepen bij Venlo. Toch hielden nog af deelingen tot den avond stand, o.a. bij Venlo en Wessem. Voor de vorderingen der Duitsche troepen tusschen de Maas en de Peel-Raamstelling, tot op 10 Mei 18.00, wordt verwezen naar schets Nr. IV. Het grootste gedeelte van het personeel van de Maaslinie werd krijgsgevangen gemaakt; een klein gedeelte bereikte de Peel-Raamstelling. De zich van de Belgische grens tot aan de oude vesting Grave uitstrekkende Peel-Raam stelling wordt slechts door drie spoorlijnen doorsneden, t.w. de spoorlijnen Eindhoven Roermond, Eindhoven—-Venlo en BoxtelGennep. Deze laatste passeert de Peel-Raam stelling bij het dorpje Mill, waar eenige wegen van het Oosten uit samenkomen en vandaar in Westelijke richting verder gaan. Noord en Zuid van Mill is het terrein in het algemeen arm aan kunstwegen. Zonder eenigen twijfel mag daarom Mill het sleutelpunt van het Noordelijk deel der Peel-Raamstelling worden genoemd. In den nacht van 9 op 10 Mei was bevel gegeven alle versperringen en verhakkingen tusschen de Maas en de Peel-Raamstelling aan te brengen, de landmijnen voor de frontlijn op scherp te stellen en te 3.00 de stelling volledig te bezetten. De na den oorlog wel 55

NIMH | 1940 | | pagina 75