in de Peel-Raamstelling achtergelaten, waardoor de bevelvoering, die vrijwel uitsluitend met behulp van ordonnansen moest gebeuren, groote moeilijkheden ondervond. Boven dien was het moreel der troepen aanmerkelijk gedaald, toen zij uit de Peel-Raamstelling, welke zij zelf hadden opgebouwd en waarin zij vertrouwen waren gaan stellen, naar de nieuwe opstellingen aan de Zuid-Willemsvaart moesten terugtrekken. Hoewel in den loop van den dag (u Mei) op de meeste plaatsen langs de Zuid-Willems vaart contact met den vijand werd verkregen, ontwikkelden zich toch slechts op enkele plaatsen gevechten, o.a. aan den kunstweg WeertMaarheeze, waar eenige vijandelijke pantserwagens buiten gevecht werden gesteld, en bij Veghel. Bij Someren mislukte een tegenstoot tegen den vijand, die bij Sluis n de Zuid-Willemsvaart had overschreden. Gebruik makende van een slechts gedeeltelijk vernielde brug en later van een pontonbrug, trokken in den avond Duitsche troepen bij Heeswijk de Zuid-Willemsvaart over en rukten op naar Schijndel. De meeste Duitsche troepen zijn, in algemeenen zin, opgerukt over Gennep-Mill-Uden-Veghel. Het gros van de 9e Pantserdivisie is voorwaarts gegaan over GennepMillUdenVughtTilburgOosterhout naar de Moerdijk. De Leibstandarte trok meer Noordelijk, door de Langstraat, eveneens daar heen. De Standarten „Deutschland" en „Germania" zijn meer in het Zuidelijk deel der provincie opgerukt. Fransche troepen waren inmiddels in Noord-Brabant gearriveerd (zie hierna),. Door C.-Peeldivisie werd in den loop van den morgen (11 Mei) verband opgenomen met een Franschen divisiecommandant te Oostmalle (België). In overleg met dezen besloot C.-Peel divisie de troepen aan de Zuid-Willemsvaart terug te nemen in de lijn Tilburg 's-Hertogenbosch, als linkervleugel van de Fransche divisie, welke naar het gebied ten Zuiden van Tilburg in algemeenen zin tot aan het Wilhelminakanaal en de lijn TilburgTurnhout oprukte. Aangezien de Ned. onderdeden aan de Zuid-Will ems vaart, opgesteld ten Zuiden van het snijpunt met het Wilhelminakanaal, de met deze hergroepeering verband houdende verplaatsingen niet in één marsch konden afleggen, gelastte C.-Peeldivisie omstreeks 12.00 (11 Mei), dat deze troepen eerst zouden teruggaan achter het Wilhelminakanaal, Oost van Tilburg. Achter dit kanaal zouden deze troepen een tijdelijke opstelling innemen met front Zuid. De troepen aan de Zuid-Willemsvaart, ten Noorden van het snijpunt met het Wilhelminakanaal, zouden voorloopig ter plaatse blijven. Tot een bezetting van het Wilhelminakanaal is het echter niet meer gekomen. C.-Vak Weert, wiens troepen zooals hiervoren reeds is aangegeven de opstellingen langs de Zuid-Willemsvaart nog hadden bezet, besloot voor het teruggaan de duisternis af te wachten. De bezetting van dit vak werd echter ter plaatse, dan wel tijdens den terugtocht krijgsgevangen gemaakt. De onderdeden, welke in de Peel-Raamstelling het vak Asten hadden bezet, ontvingen over de uit te voeren verplaatsing geen positieve bevelen meer. Het gros van deze troepen trok in den loop van den avond veelal met achterlating van het onbruikbaar gemaakte materieel in Westelijke richting terug. C.-27 R.I., die in de Peel-Raamstelling als com mandant van het vak Bakel was opgetreden, ontving het bevel voor den terugtocht te 12.00. Tengevolge van het ontijdig vernielen van de bruggen over het Wilhelmina kanaal, konden I en II-27 RT. niet meer of slechts met achterlating van het onbruik baar gemaakte materieel worden teruggenomen. Tijdens den terugtocht geraakten de onderdeelen uit elkaar. 62

NIMH | 1940 | | pagina 82