de Fransche militaire attaché den O.L.Z. officieel mede, dat Fransche troepen, vermoe delijk gemotoriseerde, door België naar tx^estehjk Noord-Brabant en Zeeland zouden oprukken. Het 7e Fransche Leger, onder bevel van Generaal Giraud, was, zooals op blz. 33 'is vermeld, in beginsel bestemd voor een optreden in onze provincie Noord-Brabant. Op 10 Mei begon dit leger van Noordwest-Frankrijk uit door Vlaanderen zijn opmarsch naar onze grenzen. Het werd in front beveiligd door de „irc Division Legére Mecanique (ire D.L.M.), welk onderdeel in Noord-Brabant heeft geopereerd. De ire D.L.M. was versterkt met de zoogenaamde „Groupement Beauchesne welke door Zeeuwsch-Vlaan deren zou oprukken en over Walcheren Zuid-Beveland Bergen op Zoom bij de divisie zou aansluiten. Op 10 Mei overschreden de voorste af deelingen van het Fransche leger de Fiansch- Belgisehe grens. De „Groupement Beauchesne" bereikte, over Breskens, op dien dag Vlissingen, vanwaar onmiddellijk een verkenningsafdeeling naar Hoogerheide werd gezon den. Fransche af deelingen legerden dien nacht eveneens te Kapelle en Kiabbendijke. Den volgenden dag trok de „Groupement Beauchesne" over Zuid-Beveland in Oostelijke richting, passeerde de Bathstelling tusschen n Mei 23.00 en 12 Mei 0.30 en bereikte het Westelijk gedeelte van Noord-Brabant. In den nacht van 10/11 Mei vervoegde zich bij C.-Peeldivisie te Tilburg Kolonel Dario, commandant van het 6e Regiment Kurassiers (behoorende tot de ire D.L.M.), welk regi ment vermoedelijk over Antwerpen, Oostmalle, Turnhout te 4-°° Goirle bereikte. Het 6e Regiment Kurassiers zond van Tilburg een verkenningsdetachement naar Breda. Eenige door den Commandant in Zeeland, namens den O.L.Z., op 10 en ix Mei, tot ver schillende Fransche commandanten gerichte verzoeken, tot het verleenen van steun om het vijandelijk bruggenhoofd Moerdijk op te ruimen, hadden, evenals een daartoe strek kend persoonlijk telefonisch onderhoud van den O.L.Z. met Generaal Gamelin, geen resultaat. In den morgen van 11 Mei nam echter C.-6 G.B. (zie blz. 59) persoonlijk contact op met den commandant van het, door het 6C Regiment Kurassiers naar Breda gezonden, verkenningsdetachement. De commandant van dit detachement, Majoor Michon, deed wel verkenningen uitvoeren in de richting van den Moerdijk, doch tot een aanval tegen het, door de Duitsche valschermjagers bezette, bruggenhoofd kwam het niet. Tegen den avond volgde een Duitsch luchtbombardement op Zevenbergen en Zevenbergsche Hoek, waarna de Franschen in Zuidelijke richting verdwenen. Het gros van 6 G.B. trok dien avond terug achter de Mark. Ook in de richting van 's-Hertogenbosch opereerden dien dag, van Tilburg uit, Fransche pantserwagens en gemotoriseerde afdeelingen. C.-Peeldivisie had, na reeds met Kolonel Dario overleg te hebben gepleegd, in den loop van den morgen (11 Mei) persoonlijk verband opgenomen met den Franschen generaal, divisiecommandant, te Oostmalle (België). Het resultaat van dit onderhoud was het reeds genoemde plan van stellingname in de lijn TurnhoutTilburg s-Hertogenbosch, de Fransche troepen Zuid, de Nederlandsche troepen Noord van Tilburg. 64 De „Groupement Beauchesne", bestond uit de ie en i2e G.R.M. („Groupe de reconnaissance de division d'infanterie motorisée).

NIMH | 1940 | | pagina 84