De ir° D.L.M. heeft in den loop van n Mei den opmarsch in algemeenen zin dus richting Noordoost naar deze lijn blijkbaar voortgezet, s Avonds kreeg deze divisie, vermoedelijk als gevolg van de gewijzigde plannen en in verband met de ongunstige ont wikkeling der gebeurtenissen, de opdracht, vertragend terug te trekken. Deze terugtocht in algemeenen zin dus richting Zuid en Zuidwest is op 12 Mei aangevangen, op welken dag ook reeds Duitsche gemotoriseerde troepen te Tilburg arri veerden. Een Fransche generaal, mogelijk de hiervoor genoemde divisiecommandant, bevond zich in den vroegen morgen van 12 Mei nog te Etten, alwaar hij C.-6 G.B., die contact had verkregen met Fransche officieren, de opdracht verstrekte, stelling te nemen bij Leur. Fransche en gevechtsvaardige Nederlandsche troepen bevonden zich op dezen dag eveneens nog te Beek, Noord van Breda, langs de Mark, zoomede langs de Dintel. Op 12 Mei nam de commandant van een uit de bezetting van het bruggenhoofd Willem stad gevormd detachement, ingevolge hem verstrekte opdracht, contact op met het Fransche commando in de omgeving van Bergen op Zoom. Luitenant-kol one* Moslard, commandant van de i2e G.R.M. („Groupement Beauchesne gaf den Nedenandschen commandant opdracht de linkervleugel van deze stelling bij Dintel sas (V est van Dintel oord) over te nemen, teneinde daardoor Fransche troepen vrij te maken. Na daartoe toestemming te hebben verkregen van zijn onmiddellijken chef, stelde de Nederlandsche officier zich onder de bevelen van Luitenant-kolonel Moslard en deed hij door zijn detachement genoemd stellinggedeelte bezetten. In verband met de gevechtshandelingen bij Breda, was de evacuatie der burgerbevol king van deze stad in den morgen van den 12™ Mei op korten termijn, nagenoeg onvoor bereid, bevolen. Deze evacuatie bracht voor de inwoners, van wie een groot gedeelte in Zuidelijke richting, tusschen de terugtrekkende Franschen en de opdringende Duitschers, werd voortgedreven, groote ellende met zich mede. Velen van hen beiandden tenslotte tot ver in België en Frankrijk, vanwaar zij eerst na verloop van tijd weer naar hun haard steden konden terugkeeren. Tengevolge van het opdringen der Duitsche troepen verplaatste de Fransche Generaal in den loop van den dag zijn commandopost naar Rucphen. De Fransche en Nederlandsche troepen bij Beek en langs de Mark trokken tegen den avond terug. C.-6 G.B. kreeg 's avonds te zamen met Fransche troepen andermaal van den generaal de opdracht stelling te nemen in de lijn EttenHoeven, front Noordoost. In den nacht van 12/13 Mei heeft de generaal Rucphen verlaten en is het gros der Fransche troepen uit Hoeven en omgeving weggetrokken, waarna 6 G.B., dat ter plaatse bleef en in den namiddag van 13 Mei contact met den vijand verkreeg, tegen den avond terugtrok in de richting van Antwerpen. Ingevolge hem door den Luitenant-kolonel Moslard verstrekte bevelen, trok op 13 Mei ook de commandant van het, uit de bruggenhoofdbezetting Willemstad gevormd, deta chement uit Dinteloord op Steenbergen en Bergen op Zoom terug. In laatstgenoemde plaats ging het contact met de Franschen verloren, waarna het detachement grootendeels uit elkaar geraakte. Duitsche troepen arriveerden in den nacht van 12/13 Mei te Breda en op 13 Mei in Ouden bosch. Van Breda zetten zij den opmarsch in de richting Antwerpen voort en bereikten in Bekn. Overz. Krijgsverrichtingen Kon. Landmacht 5 ^5

NIMH | 1940 | | pagina 85