ontvangers werden opgenomen. Zulke ontvangers stonden o.a. bij de voornaamste IJssel- overgangen, zoodat men daar dus snel van grensoverschrijding op de hoogte kon worden gesteld. Het 2e échelon werd gevormd door de overige zes compagnieën van de grensbataljons; dit échelon had tot opdracht in een drietal achter elkaar gelegen lijnen voorbereide vernie lingen uit te voeren. Door het vernielen van de in deze lijnen gelegen objecten, alsmede door het stellen van de voorbereide versperringen, moest een vijandelijke opmarsch worden vertraagd. Tenslotte werden de vijf bataljons van 35 en 43 R.I. (min III), als weerstandbiedend échelon, achter den IJssel geplaatst. Wanneer men nagaat, dat volgens de omstreeks 1940 geldende begrippen, een Nederlandsch bataljon een krachtige verdediging kon voeren in een terrein ter diepte en breedte van ten hoogste 1000 m en een weerstand van eenigen duur kon bieden in een terreinstrook breed 2000 m bij een diepte van 300 tot 500 m, dan begrijpt men, dat de door deze vijf bataljons, zonder artillerie, langs den IJssel ingenomen linie ter lengte van 120 km, slechts een „cor donopstelling" zon der eenige reserves kon zijn. De weer stand van een zoo danige linie moest, ondanks de water hindernissen in front, uiteraard spoedig zijn gebro ken. Öm het weer standsvermogen op te voeren, waren voor de automati sche wapenen kaze matten aangelegd, totaal 350 stuks. Voor de commando voering was de IJs- sellinie verdeeld in Groep IJssel-Zuid (35 R.I.) en Groep IJssel-Noord (43 R.I. min III). De scheidingslijn liep Zuid van Deventer. Zoo hoopte men bij een aanval uit het Oosten den tijd te vinden, om in de Grebbestelling zoo noodig nog de vereischte maatregelen te kunnen treffen. Uit het volgende zal blijken hoe de verschillende échelons aan hun taak hebben voldaan. Door den T.B.O. was met ingang van 10 Mei 3.00 voor al zijn troepen de volledige graad van strijdvaardigheid gelast, nadat de grensbataljons nog in den avond van 9 Mei in kennis waren gesteld met de waarschuwing van den O.L.Z. „Weest derhalve hedennacht bijzonder op Uw hoede". Grensoverschrijding kon dus geen verrassing meer vormen. Toen deze 67 Een gietstalen kazemat. Gietstalen koepel, geplaatst in betonlichaam, bewapend met één zware mitrailleur. Het bovenste gedeelte van de gietstalen koepel met links de ingang en in het midden het schietgat steekt boven het beton lichaam uit (IJssellinie).

NIMH | 1940 | | pagina 87