werd verhoogd. Dadelijk daarop volgde een aanval van een Duitsch wielrijdersbataljon, waarop de kanonnen van 5 cm uit kazemat VI het vuur openden en dood en verderf onder de Duitsche aanvallers zaaiden. Met zware verliezen volgens Duitsche zegslieden 50 dooden werd de aanval, hoewel de vijand nog niet in het stormvuur was geraakt, afgeslagen. Toen in den morgen (±9.00) van 14 Mei de vijandelijke artillerie zich wederom deed gelden, ontvingen echter ook de verdedigers artilleriesteun. Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau", in den Texelstroom nabij den ingang van „Doove Balg" gelegen, kon nog juist, nabij de uiterste dracht (18.5 km), met zijn drie kanons van 15 cm de vijandelijke artil lerie, opgesteld op den kop van den Afsluitdijk en omgeving en te Kornwerd, met succes neutraliseeren.1). De taak van de Duitsche artillerie werd overgenomen door duikbommen werpers, die thans met zeer zware bommen de betonwerken aangrepen, doch ook thans zonder groote schade aan te richten. Op het tijdstip dat de Duitschers zich klaarmaakten voor een nieuwe grooten aanval, noodzaakte tenslotte de capitulatie de dappere, niet overwonnen, bezetting de wapenen neer te leggen. Opgemerkt wordt, dat het moreel van de bezetting van Kornwerderzand aanmerkelijk hooger is geweest dan dat van de Wonsstelling-bezetting, hetgeen voor een zeer groot gedeelte moet worden toegeschreven aan het feit, dat de bezetting van Kornwerderzand een groot vertrouwen in haar verdedigingswerken kon stellen, zoomede aan het groote saamhoorigheidsgevoel en onderling vertrouwen van het personeel. Daartegenover moet in aanmerking worden genomen, dat het personeel van de Wonsstelling bij de verdedigings voorbereiding met groote moeilijkheden heeft te kampen gehad en de verdedigingswerken daar slechts van eenvoudigen aard waren. De overige troepen onder den C.Stg.Hd. zijn, behoudens de luchtafweermiddelen, niet in het gevecht geweest. Het valt zeer te betreuren, dat enkele uren na de capitulatie een zwaar bombardement op Den Helder plaats vond, dat, hoewel gericht op het Hoofd kwartier van den C-.Stg.Hd., veel schade aan de stad aanrichtte. 74 1) Het vuur werd geleid door waarneming uit de kazematten. Deze waarneming werd telefonisch overgebracht naar den C.Stg.Hd., door wiens zorg zij radiografisch overgebracht werd naar de kanon neerboot „Johan Maurits van Nassau".

NIMH | 1940 | | pagina 94