100 Na de berenning was de circumvallatie-linie om Namen spoedig vol tooid; drie bruggen verzekerden de gemeenschap; 1 over de Sambre, 2 over de Maas, waarvan die beneden de stad uit blikken pontons bestond. Willem III verliet het korps van den prins van Yaudemont, kwam over Corroy le Chateau en Flauwen (Flawinne) te Falise, waar het hoofdkwar tier van den keurvorst van Beieren was gevestigd, en koos zijn verblijf in een abdij nabij Malonne. Nadat ongeveer 100 schepen de lading van artillerie-materieel hadden gelost, openden op 12 Juli de Brandenburgers onder generaal-majoor Johan Siegmund von Heiden van de overzijde der Maas het worpvuur op de stad; den volgenden dag begonnen de Nederlanders daarmede aan de zijde van de St. Nicolaas-poort, waarbij Generaal-majoor Fagel door een musketkogel aan de hals werd gekwetst. Terwijl op 18 Juli de vijand een uitval deed op de stelling van den Bran- denburgschen generaal-veldmaarschalk Heino Heinrich von Flemming, veroverden de Nederlanders onder generaal-majoor E. W. van Salisch drie gedetacheerde bastions of forten buiten de St. Nicolaas-poort en dreven met den degen in de vuist den vijand in de stad; aan weerszijden waren de verliezen aanzienlijk „doordien de Engelschen inde hevicheyt „vant' gevecht geen quartier hebben gegeven en de vyanden affsneden „in haer retraitte na de contrescarp". Een groote menigte gekwetsten ging naar Luikte Hoei, Roermond en Maeseyck werden hospitalen inge richt. (1) Op 27 Juli leidde de koning persoonlijk den aanval van 400 Hollandsche en Engelsche grenadiers op den contrescarp „die mette degen in de hand „onaengesien het groote vuyr van den vyand post vatten op het glacis „vande bedekte wegh, synde gesouteneerd door d'infanterie die haar „vervolgens aldaar logeerde ende verschanste. Het vuyr was onuytspre- „kelijk groot geduyrende ander half uyre, ende kon men de bravoure „van d'onsen niet genoegh roemen". De meeste verliezen leed het regi ment van kolonel Hendrik van Uyttenhove, heer van Amelisweerd: 9 officieren en 86 soldaten gekwetst, 44 man gesneuveld of vermist; luitenant-kolonel Z. A. van Welvelde behoorde onder de laatsten. Gedurende den aanval maakte de keurvorst van Beieren zich meester van een abdij, waaruit hij ruim 300 dragonders naar het kasteel verjoeg. Op 30 Juli nam men de zoogenaamde linie van Vauban, zijnde een tus- schen Maas en Sambre in de rotsen uitgehouwen stelling. Drie dagen deed generaal-majoor Karel Lindeboom een aanval op den tweeden contrescarp en het halve bastion aan den Maas-kantde vijand wachtte de bestorming niet af en werd ,.liet signael van te willen capituleren op de wall uytge- „steeken", met gevolg dat Guiscard op 4 Augustus de stad en het district aan den keurvorst en zijne geallieerden overgaf. De in de stad gevonden artillerie en munitie telde 27 kanonnen, een geringe hoeveelheid kogels (1) Ing. Miss. R.v.S. 5, 12, 15, 16, 19 Juli 1695. Flemming, geboren in 1632, had als vrij williger op de vloot van M. Az. de Ruiter gediend, trad later in Saksischen, daarna Branden- burgschen dienst, werd 1700 rijksgraaf en overleed in 1706.

NIMH | 1950 | | pagina 114