101 en handgranaten, benevens eenige duizende ponden buskruit. Onder de gekwetsten van den vijand -140 officieren en 1295 minderen-waren 301 onvervoerbaar, die volgens de capitulatie ten laste van de geallieerden verpleegd moesten worden. Philippe Charles Frédéric Spinola, graaf van Bruay, trad als gouverneur in de veroverde stad op. Hunne Hoog Mogenden ontvingen 6 Augustus van den koning, die juist dien dag zijn intocht deed, het bericht der verovering, hetwelk zij beantwoordden door te schrijven: „met veel aengenaemheyt ende blydschap te hebben „vernomen, ende hetselve aensien als een effect van Syner Majestijts „onvermoeiden yver ende arbeydt voor de welstandt vande gemeene „saecke, ende vanden Staet in het particulier (1). Villeroy, in plaats van op te rukken tot ontzet, keerde zich met 80.000 man naar Vlaanderen, waar prins Karel van Lotharingen-Vaudemont slechts over 30.000 man kon beschikken en 't dus geraden vond terug te trekken: op 13 Juli naar Herzele, den 16den over de Schelde, verder tot nabij Brussel. Een poging van Villeroy om zich meester van Nieuwpoort te maken, mislukte. Daarentegen mocht hij zich beroemen op het winnen van twee plaatsen, die hem door de lafhartigheid der bevelhebbers in handen vielen. Op 28 Juli gaf de gouverneur van Dixmuiden, Joh an Antonius Elnberger, generaal-majoor der Deensche troepen in Engel- schen dienst, de hem toevertrouwde veste nagenoeg zonder verdediging aan den vijand over, waarbij het garnizoen van 3 bataljons, waaronder 2 Hollandsche, in krijgsgevangenschap geraakte. Twee dagen later volgde Francois Fergus de O'Farrell, brigadier en kolonel van een Schotsch regiment, het voorbeeld met de overgave van Deynze, waardoor 2 batal jons krijgsgevangen werden. In strijd met de capitulaties werden de 10 bataljops naar Frankrijk gevoerd. De sinds 19 October te Gent zitting houdende krijgsraad onder voorzitterschap van den luitenant-generaal Henry Bellasyse sprak op 4 November vonnissen uit, welke den 30sten der maand werden uitgevoerd: Elnbergen onthoofd, de Britsche kolonels James Lesley, Charles Graham en de Hollandsche kolonel Bodewijk Frederik van Auer gecasseerd, de Britsche kolonel Richard Brever geschorst, O'Farrell levenslange gevangenschap, de Friesche kolonel Cornelis van Scheltinga geschorst, zijn luitenant-kolonel Jurgen Coch boete van 2 maanden, de majoor Johan van Idsinga boete van 1 maand traktement, de luitenant-kolonel en majoor van O'Farrell's regiment overeenkomstige boeten (2). In de eerste dagen van Augustus kampeerde het leger van Vaudemont met het korps onder Athlone te Diezen ter sterkte van 70 bataljons en 200 eskadrons, waarvan 30 bataljons en 30 eskadrons gedetacheerd van het belegeringskorps voor Namen. Toen Villeroy's opmarsch zich begon te teekenen, verplaatste koning Willem, tot dekking van Brussel, 40000 man van Diezen naar Waterloo, houdende 20000 man in reserve. Villeroy (1) Ing. Miss. R.v.S. 30 Juli, 4 Augustus, Res. S.G. 6 Aug., Res. R. v. St. 10 Aug. 1695. (2) Pamflet N° 14045.

NIMH | 1950 | | pagina 115