134 stad, liet graafschap Chimay, Charleroy, Bergen, Ath, Kortrijk, dus, op enkele kleine plaatsen in Henegouwen na, nagenoeg alles 2°. onderteekend voor Frankrijk door bovengenoemde, voor Engeland door Thomas Herbert, graaf van Pembroke en Montgommery. Frankrijk erkende Willem III als koning en, overeenkomstig het afzonderlijk artikel van het tractaat van Nijmegen dd. 10 Augustus 1678, herstelde het hem in het prinsdom Oranje; Engeland erkende het op 9 Augustus 1696 tusschen Frankrijk en Savoye gesloten vredestractaat. De vrede met Brandenburg werd hersteld volgens het tractaat van 29 Juni 1679; 3°. onderteekend voor Frankrijk door bovengenoemde, voor de Repu bliek door de drie reeds genoemde afgevaardigden (1) Frederik Maurits II de la Tour d'Auvergne zag zich hersteld in het bezit van het markie- zaat Bergen-op-Zoom (2). Beide mogendheden sloten tevens een tractaat van commercie, navigatie en marine. Op 11 October geschiedde de ratifi catie met verklaring op welke tijdstippen de vijandelijkheden in de zeeën moesten ophouden; op 21 October volgde de uitvaardiging van het vredes verdrag, terwijl 6 November de bestemming kreeg van dank- en bededag, te eindigen met het ontsteken van vreugdevuren in den avond. Op 30 October had, eveneens te Rijswijk, de vredesonderteekening plaats van een verdrag van Frankrijk met den keizer en het Duitsche Rijk, en wel door den Zweedschen bemiddelaar Karel Bonde, graaf van Biorno, voor Frankrijk door Harlay, voor keizer en Rijk door Dominique André graaf Kaunitz. Bodewijk XIV behield Straatsburg en een groot deel van den Elzas, keurvorst Johan Willem van de Palts herkreeg de ver loren plaatsen, hertog Leopold Josef van Lotharingen werd hersteld in zijn gebied, echter onder zware geldelijke verplichtingen en afstand van Saarlouis en Longwy (3). Hunne Hoog Mogenden bedankten Karel XII van Zweden voor de bemiddeling; de in 1682 geboren koning was zijn op 15 April 1697 over leden vader Karel XI opgevolgd en 16 November meerderjarig verklaard. Verder vereerden zij de bemiddelaars Bonde en Lilljeroth elk met „een gout Lampet ter waerdye van thien duysent gulden", hun secretaris met een gouden ketting en medaille ter waarde van 800. De vele ver eeringen en geschenken vorderden de indiening eener petitie van 150.000 (4). Een op Lodewijk geslagen medaille bevatte de spreuk „Ludovico „Magno, Victor Perpetus, Semper Pacifico": Lodewijk de Groote, steeds overwinnaar, altijd vredelievend! Bij de op 13 December geopende parle mentszittingen waarschuwde Willem III dat de vrede wel was gesloten, maar dat hem geen lange duur kon beschoren zijn, zoodat men zorg had te dragen voor een staand leger. De sterkte van 87000 man bracht het (1) Jacob Johan Hamel Bruyninck was hun secretaris. (2) Zie Aanteekening N° 29. (3) Seer. Res. S.G. 4 Januari, 25 Februari, 19 September, 31 December, Res. S.G. 9 Mei, 10, 15 October 1697. (4) Res. S.G. 13 December 1697, 10, 14 April 1698.

NIMH | 1950 | | pagina 148