288 Spaanschen erfopvolgmgsoorlog samengesteld handschrift bevatte voor schriften en bepalingen, door of namens koning Willem III uitgevaardigd, waarin vele bijzonderheden in 't licht werden gesteld (1), als „Hoe men een leger in Brigadens afdeylt. „Indeelinge der generaals persoonen. „Om een leger af te steeken (Kampen, enz.). „Ieder battaillon sal op de navolgende mannier afgestoocken werden. „Reglement voor de brandwacht. „Reglement voor de nachtwacht. „Seimonien met een Leger of Regiment, en voor ieder generael. „Sermonien ten tyde van monsteringe, voor de Staaten en voor ieder generaal, voor leutenant- en majoor-generaals, brigadiers, brigade majoors, alsmede voor collonels, leutenant-collonels en majoors. „Waer uyt de wachten by de heeren Staaten te velde en by de generaals in het Leger bestaan. „Sermonie met het uyttreeden der linies en op wat mannier het moet geschieden. „De legers campeerende, hoe en op wat mannier de orders daerby worden uytgegeven en wie deselve ontfangt. „Observatien voor de buyten posten en Commandens soo uyt de Legers gedetacheert worden. „Wegens de wachten binnen het leger, soo by de generaals, artillerie, brootwagens als andersins. „Een quaetdoender in de legers door de beul gestraeft werdende, sal de executie door gecommandeerden gedeckt worden. „Opservatie voor Regimenten, die uyt de garnisoen naer het leger, ofte uyt het leger naer garnisoen marscheren. En wie daertoe patent geeft, en hoe men sig moet gedragen. „Wat de regimenten voor de belegeringe te opserveeren hebben". c. Vaandels. Het regiment gardes van den koning ontving in 1691, in Engeland, zes nieuwe vaandels van oranje taffetas, aan weerszijden beschilderd met het kruis van St. George (rood op wit veld), ster, kousenband en oorlogstropee, voorts met een paar zijden kwasten met gouden netten en franjes, waar voor Thomas Holford te Londen sterl. 24-2 betaald kreeg. In 1696 werd 84-5-6 betaald voor het opmaken der 6 vaandels, de stokken voorzien met vierkante punten (2). d. Kleeding. Een order van 25 April 1701 bevatte bepalingen betreffende de aan- l9<y Voorheen aanwezig op het krijgsgeschiedkundig archief, helaas verbrand voorjaar (2) Rekeningen uit Londen.

NIMH | 1950 | | pagina 302