296 eerste artikel der capitulatie van 20/30 Maart 1693: „Cette Levée est „uniquement permise pour la defense et protection des Provinces de „leurs Hautes Puissances, de leurs Villes, Fortes et Terres en de<ja de la „mer, qu'elles possedent maintenant; on ne doit pas se servir de ces „Troupes sur Mer". De capitulatie verwierf op 2-5 Mei de goedkeuring der kantonnale regeering van Zurich en vertoonde het eenige, ambtelijk gesloten verdrag. Lochman en zijn officieren stoorden zich weinig aan de door Zurich vastgestelde instructie van 20 Juni, hetgeen ten duidelijkste bleek uit de door hem op 22 Maart 1694 buiten weten van de kantonnale regeering met Hunne Hoog Mogenden gesloten overeenkomst tot op richting van een tweede bataljon van gelijke sterkte, hetwelk „servira „offensivement aussi bien que defensivement" en dienovereenkomstig de benaming kreeg van offensief bataljon. Lochman voerde voortaan als kolonel het bevel over een regiment van 2 bataljons met „differente conditiën". Bij het begin van den veldtocht in 1694 marcheerde het defensief bataljon uit 's-Hertogenbosch naar Maastricht, van daar samen met het offensief bataljon naar het leger te velde, waarbij beide slechts korten tijd verble ven, zonder in aanraking met den vijand te zijn geweest. De Fransche gezant in Zwitserland deed daarover zijn beklag bij de kantonnale re geering als een inbreuk op de capitulatie, hetgeen Valkenieb tegensprak met de vraag „wan Einer den Brand seiner benachbarten Hauses nicht „wollte helfen löschen, sondern erst abwachten bis der Brand in sein ei- „genes Haus übergeschlagen ware, würde man den nicht für einen Thö- „richten und an sich selbsten untreuen Menschen halten?" Terwijl Hunne HoogMogenden deden opmerken: hoewel het bataljon soo wel in het „Velt als binnen de wallen van een Stadt ofte Fortresse defensiff kan „werden geemployeert", men niet mocht vergeten, dat de oorlog „ten „opsichte van den Staat geheel defensiff is" (1). Aanvankelijk was het regiment gekleed met roode rokken en gele uit monstering; sinds 1704 als de andere Zwitsersche korpsen in blauw met rood. 2°. Het regiment Grisons (2). Beeds in 1690 boden de Grisons binnen twee maanden de levering aan van een regiment van 2000 man, te voren in Franschen dienst. Pas op 17 (27) Maart 1693 sloot Valkenier te Zurich een capitulatie met kolonel Hercules de Carol, luitenant-kolonel Roudolphe de Saluts en luitenant-kolonel Conrad Bely de Belfort voor de oprichting van een regiment, samengesteld uit 2 bataljons, elk van 4 compagnieën met 200 man. De luitenant-kolonel Saluts ontving boven zijne compagnie een maandelijksch pensioen van 50 livres. Uit 185 te veel geworven manschappen formeerde men, met 15 anderen, een compagnie voor den luitenant-kolonel van het 2de regiment van Bern; (1) Seer. Res. S.G. 10 April, 15 Junie, Res. S.G. 5 September, Res. R. v. St. 11 September 1693, Seer. Res. S.G. 21 Juni, Res. S.G. 20 September 1694, 9 Februari 1695. (2) Zie Aanteekening- N° 51.

NIMH | 1950 | | pagina 310