22 „haere gewonelijcke cordaetheyt haer getroost soo groten aental van „militie tot haeren Last ende betalinge te nemen; doch alle het selve „soude ten principale sonder nut ende voordeel wesen, soo daer uyt geen „groot en formidabel leger werde geformeert, ende door de nodige gelt- „middelen in een vigoureuse beweginge gebragt. In het voorleden jaer „is het Leger met een goede Yeldt Artillerije voorzien geweest, maer nu „sall deselve, boven de mortiers, met 50 sware stucken tot Belegeringen ..moeten worden verswaerdt, buscruyt ende andere ammunitie van „oorlogh naer advenant, behalve menighvuldige andere necessiteyten, „wagens, karren, schepen e.a. die te langh souden sijn alhier te speciferen, „moetende onses eragtens in allen desen niet schaers, maer een complete „voorsieninge worden gedaen, opdat de generaelspersonen, en die te „velde sal commanderen, daer door te meer confidentie mogen hebben, „ende geanimeert worden om een Leger soo wel van alles voorsien, ende „uyt sooveel brave officieren ende soldaten gecomposeert, in soodanige „operatie van oorlog te brengen, als van haer hoogh beleyt ende algemene „courage mag worden verwaght" (1). Tijdens de indiening dezer petitie sloot de Raad van State contracten met Machado en Pekeyea voor de levering van brood en fourage, met Hekman Hardenberg, schout van Nederhemert, en Johan Heycoop, drost van Asperen, voor tochtpaarden en wagens, waarvoor terstond over 458.224 moest kunnen beschikt worden. Maar de kas van den ontvanger-generaal was en bleef ledig. De provinciën lieten tot „hart- grondelijcke droeffheijt" van den Raad het afdragen van penningen na, hetgeen het te velde brengen van het leger vertraagde en aan den veld maarschalk vorst van Waldeck de mogelijkheid ontnam om den vijand afbreuk te doen (2). Wegens wanbetaling verkeerden „het meerendeel van de bedienden „van Artillerye ende Trains-persoonen in jongste campagne gedient hebbende in een soberen ende slechten Staet"; ook de guides waren onbe taald gebleven. Al dit personeel moest voor den aanstaanden veldtocht noodzakelijk worden uitgebreid, waardoor de schulden nog meer zouden aangroeien, mede door nog andere noodzakelijke uitgaven. Zoo moest Johan Willem van Groulardt, postmeester der stad Maastricht zich even als het vorige jaar, voorzien van 25 knechts en 30 paarden „tot „overbrengen van de expresse brieven dagelycx voorvallende" tusschen de legers van den Staat en van den keurvorst van Brandenburg; het weekloon voor een knecht bedroeg 9, voor een commies bij het leger onder Waldeck 20 (3). Voor betaling van verschillende posten en onvoorziene uitgaven, voor extra-ordinaris ingenieurs en conducteurs, trekpaarden, aanschaffing (1) Res. R. v. St. 31 Januari, Adv. 28 November, Res. S.G. 4, 10, 20 Februari 1690. (2) Res. R. v. St. 14-21 Februari, 2 Maart, Res. S.G. 22, 27 Februari, 20, 24 Maart, Res H. 30 Maart, 26 October 1690. (3) Res. S.G. 1 Juni 1690.

NIMH | 1950 | | pagina 36