..naer Charleroi geruckt, soo dat men niet seecker seggen can, wat er voor ..Regimenten noch voorhanden, maer naer innegecommene berichten „souden noch '20 Regimenten in goeden en deels in passlichen staat sich ..bevinden, en van de overige buyten weijnig noch een goet, deselve oock „te connen herstellen vorhanden seijn, en hebben der Staats Volckern een ..groot getall van Standarten als oock Vahnen aen den vyand affgenomen het canon soude deels hebben connen met het voetvolck afgebracht „worden, indien de paerden niet waren gevlucht gewest". Dooden en gekwetsten vielen 't meest aan Fransche zijde, Het Staatsche leger be treurde het sneuvelen van hertog Filips van Saksen-Merseburg, van de kolonels George Albert van Limburg Stirum, Albert Ferdinand van Berlo en Frederik Willem de Heyden. Van de veroverde stan daarden en vaandels ontvingen de Spanjaarden 11 stuks, de Friezen behielden '2 door het regiment van hun stadhouder bemachtigde vaan dels, terwijl 19 stuks voortaan zouden prijken in de Groote zaal te 's-Gra- venhage; ze waren meerendeels van groene zijde met goudgestikte zonnen en stralen, en het devies „nee pluribus impar" (bestand tegen velen). Aan Staatsche zijde gingen verloren de standaarden van Floris Karel van Beyeren Schagen, graaf van Warfusé, en van ritmeester Johan van der Does. Het verlies aan geschut viel te wijten aan de voerlieden, die de touwen hadden doorgesneden om met de paarden te vluchten. Hunne Hoog Mogenden betuigden Waldeck, dat zij „wel met droeffheyt hebben „vernomen het ongeluk dat aen het Leger van den Staet bij die occasie is overgecomen", maer dat zij door „de goede conduite bij hem heere „prince van Waldbcq in die Bataille ende gelegentheijt gehouden geen „andere reden hebben als om daerover ten hoochsten voldaen te syn". Prins Hendrik Casimir ontving een „congratulatie over desselfs bravoure in het laetste gevecht". Den vijand kwam de overwinning wegens groot verlies aan menschenlevens duur te staan. Wel is waar behield Luxemburg het slagveld, waarop hij bleef overnachten, doch voor het oogenblik was zijn leger evenmin strijdvaardig als het Staatsche; het trok weldra west waarts naar Trazegnies aan de Piéton (linkertak van de Sambre). Waldeck verzamelde de troepen bij Dieghem en Saventhem, 2 uur ten N. van Brussel, waar zij weldra aangroeiden tot 45 regimenten infanterie, 86 eska drons, 7 regimenten Engelschen en 12000 Luikenaars dezen onder prins t'Serclaes de Tillysamen ongeveer 50000 man. De veldtocht was bijgewoond door de graven Willem (geboren 1670) en Adolf van Nassau- Dillenburg (geboren 1678) met hun gouverneur Jean Siaeke de Martel; laatstgenoemde graaf sneuvelde (1). Kon men met den afloop van den veldslag op bescheiden wijze tevreden zijn, minder gelukkig liep het ter zee af. Op 10 Juli ontspon zich bij Beachy Head (Bevesier) een gevecht, waarin de overmachtige Fransche vloot onder Anne Hilarion de Cotentin, graaf van Tourville een (1) Res. S.G. 8 September 1689, 2 Juni, 3-5, 9, 10, 17 Juli, 14, 16 October, Seer. Res. S.G. 15 Juli, S.G. Lias loopencle 3, 5 Juli 1690.

NIMH | 1950 | | pagina 42