423 verrichtingen behoorden de overwinning van Adam van der Duyn van 's Gravemoer bij Ma-llusk (24 September), de inneming van Cork (9 Oc tober) en van Kinsale (25 October) door Marlborough, waarmede de veldtocht van 1690 ten einde liep en de winterkwartieren werden be trokken generaal-majoor Godard van Reede-Ginkel te Kilkenny, luitenant-generaal James Douglas te Mullingar, generaal-majoor van der Duyn te Cork en Kinsale. In 1691 was Godard van Reede-Ginkel bevelhebber der troepen in Ierland. Hij maakte zich op 17 Juni meester van Ballymore, op 29 Juni van Athlone-Oost, op 10 Juli van Athlone-West (1) en versloeg op 22 Juli het Fransche hulpkorps bij Aghrim, waar de bevelhebber St. Ruth sneuvelde. Den volgenden dag nam de brigadier Eppinger de stad Por- tumna. Godard van Reede bezette voorts op 4 Augustus Galway, een havenplaats, waar alle konvooien uit Frankrijk aankwamen, en op 3 October Limerick. Tyrconnel was intusschen op 24 Augustus overleden en in het gouvernement opgevolgd door een regentschap van drie per sonen, hetwelk evenwel geen gezag meer kon uitoefenen. Ierland was voor goed onderworpen; het behield vrijheid van godsdienst. Koning Willem beloonde den overwinnaar met de verheffing tot graaf van Athlone, burggraaf van Aghrim. De Nederlandsche en Engelsche korpsen namen verder deel aan den veldtocht in Vlaanderen. (2) AANTEEKENING N° 3 (bladzijde 4). De Nederlandsche gezant te Parijs, Willem van Wassenaer-Starren- berg, en de Fransche gezant te 's-Gravenhage, Jean Antoine d'Avaux, ontvingen in December 1688 hunne paspoorten, met bepaling dat zij, ieder voor hun persoon, op reis zouden vergezeld worden door een „be- „quaem persoon" van de wederpartij, die had na te gaan of alles in de vormen werd ten uitvoer gebracht. D'Avaux zou zich begeven naar Ber gen in Henegouwen, Wassenaer naar Valenciennes, om elkander ver volgens te Quévrain op Spaanschen bodem te ontmoeten, waarna „yder „sijn wegh" zou gaan. De Fransche gezant volvoerde de reis ongestoord; Wassenaer ondervond meermalen een onbeschofte behandeling (Res. S. G. 7, 9, 10, 13 December 1688, 11 Januari 1689). De voormalige Britsche gezant Ignace White off Alby, markies van Albeville, onderhield van uit 's-Gravenhage geheime briefwisseling met Frankrijk. Hem werd in Mei 1689 aangezegd om ,op grond dat Hunne Hoog Mogenden „over desselfs discoursen misnoecht" waren, 's lands gebied binnen enkele dagen te verlaten. Zijne vrouw mocht achterblijven om verschillende zaken met schuldeischers te regelen. (Res. S. G. 19 April, 2-5, 7, 9, 11, 20 Mei, 7 September 1689). (1) Willem III schonk het grootmeesterschap der artillerie, uit erkentelijkheid voorde verdiensten zijns vaders, aan Meinard van Schoenberg (Schomberg). (2) Athlone was door de Shannon verdeeld in een oostelijk of Engelsch en een westelijk of Iersch gedeelte.

NIMH | 1950 | | pagina 437