444 „gespijst, zijnde op de voorschreve maaltijdt eenige reysen gedist ge worden, onder het geluydt van Trompetten, Herpaucken, Schalmeijen „en andere musicale instrumenten meer, hebbende den suppliant mede „Hoogh gedachte Syne Zaarsche Majesteijt ten tijde als op desselfs ver breek stondt naar Astorf Azof) en by den suppliant affscheyt quam „nemen, insgelijx getracteert, het gene bij retour van Hoogstgedachte „Zyne Zaarsche Majesteyt van Astoff Azof) voornoemt, hij suppliant „ten respecte van den Staat weder geobligeert was geweest te doen, dat „verders hij suppliant boven all 't gene voorschreve, wanneer de sekere „naarrigt wegens de veroveringe vande Stadt ende het casteel van Namen, „alle de aanwesende Grandes en Ministers van Sweeden en Denemarken, „mitsgaders cooplieden van de Hollandsclie natie, alle splendide hadde „getracteert, wijn doen loopen, illuminaties vertoonen, en diergelijcke „vreugde teekenen meer, dat hij suppliant tot de uytvoeringe vande „voorschreve respective tractementen zeer groote en excessive kosten, „zoo aan alderhande spijs, confituren, wijn, violons, etc. hadde moeten „supporteren, de welke waarlijk konde verklaren, dat hem meer als twaalf „hondert hadde gekost". Betreffende het bedrag der vergoeding namen de gedeputeerden van Holland aan „haar hierop nader te sullen verklaren" (Ees. S. G. 6 September 1696); waarschijnlijk kreeg Keller, die een jaarlijksch traktement van 2400 's jaars genoot, een geringere dan bij de vorige gelegenheid. Een resolutie van 4 September bevatte het verzoek van Bruno van Villers om Keller als resident op te volgen, die „tot hooge jaren was. „gekomen, gansch simpel geworden zijnde, niet gedisponeert was om in „zyn voorschreve qualitijt den Staat meer dienst te doen". De verzoeker was 10 jaren luitenant in dienst van den czaar geweest, zynde hem sup pliant de spraeck, zeden en costumen van 't Landt bekent, en liy ook „geallieert aan de voornaemste hooge generaalspersoonen vande militie „aldaar". Generaal Gordon, die in den ouderdom van 64 jaren op 9 December 1699 overleed, stond bij Peter in hoogen gunst. De czaar veroorloofde hem „als besondere Gnade sich von den üblichen Saufereien des Zaren aus- „schlieszen zu dürfen" (H. Brockhaus, Allgemeine Encyclopaedie, 1862). In 1703 verzocht Hendrik van der Hulst „haer Ho. Mog. resident „in der Muscou" afrekening van onvermijdelijke kosten „alsoo Syne Zaersche Majesteyt onder anderen „hem resident op den 14 January „1702 over de geboorte onses Zalighmaeckers, volgens het gebruyek van „dat Landt, in Muscou hadde komen feliciteren, sclavojen houden, ende „ten respecte van den Staat, wesen vergasten, vergeselschapt met den „patriarch, alle de grooten en princen van 't Rijck te samen over de 300 „persoonen welk groot geselschap hij resident dagh en nacht deftigh „hadde moeten regaleren".

NIMH | 1950 | | pagina 458