452 Signalement van een deserteur (advertentie in de Oprechte Haarlemsche Courant van 20 Februarij 1700). „op Woensdagavont den 17 February is van 't Regiment Guardes te „Paert vande compagnie van de Heer Oversten Luytenant Sayer uit ,,'s Gravenhage te voet gedeserteert eenen Christoffel Sax, geboortig „van Neuremberg, out ontrent 44 jaren, middelmatig van Postuur, dick „en kael van Kop, weynig Hair, gekrult en rosachtig, 2 gekrulde Vloeken „van Baert onder d'Oooren, een langachtige dicke plat spitsachtige Neus, „root van Trony, gekleet met een blauwe Rock en Mantel, een Hoet met „breet silver Boorstel, Regiments Monteering, sprekende heel Hoog en „wat belemmert met de Tong. Die hem aanbrengt en maekt hij in „Hechtenis komt, zal een vereering van 10 Pistolen genieten". AANTEEKENING N° 45 (bladzijde 240). Paard en paal waren in elk garnizoen nabij de hoofdwacht of op de paradeplaats opgesteld, te 's-Gravenhage bij den ingang tot het Binnenhof. Het paard staat o.a. afgebeeld op de schilderij van Gerrit Berkheyde (1633-1698) en Jan van Hughtenburgh (1646-1733). Een houten paard is nog aanwezig in het museum te Gouda, evenwel met afgezaagde beenen bewijs van onbekendheid met de bestemming. De geweldige provoost te Woudrichem kreeg machtiging „tot het laaten maken van een nieuw „houte paerd, hetwelk 93 gulden sal kosten mids het paerd ten naauwste „bedingende en vooral niet excederende de voorschreve begrooting" (Res. R. v. St. 8 April 1699). De straf op het paard of aan de paal kon door bevestiging van gewichten aan armen of beenen worden verzwaard. Tot de lijfstraffen behoorde mede het loopen door de spitsroeden. De soldaat James Gourdon van het regiment „Royal Scots" onder kolonel Robert Douglas, die op slinksche wijze een benoeming tot pro voost had verkregen bij het regiment te paard van Frederik Ferdinand baron van Steyn, te Maastricht in garnizoen, werd door den Engelschen krijgsraad veroordeeld „om eenighe maelen strengelijck door de spits roeden te loopen, ende syne dienst onder de compagnie daer hy tot,, „dato onder geweest is te continueren" (R.v.St. Ing. Miss. 27 December 1691). AANTEEKENING N° 46 (bladzijde 243). De 13 uit Engeland wedergekeerde cavalerie-compagnieën waren van vorst G. F. van Waldeck, Hendrik van Ittersum (onder Warfusé), George Hendrik de Conitz, prins Walrad van Nassau-Saarbrucken- Usingen, F. F. de Steyn, G. H. van Heyden, A. G. van Flodrof, Alexander van Aerssen van de Plaet, J. van Wassenaer-Obdam,

NIMH | 1950 | | pagina 466