454 „maitres effectives sans aucnn valet; les deux Tronipettes et le Timbalier, „pour ceux qui en ont, sont dans le nombre". Soldij als de oude troepen. De Republiek zorgde voor de paarden, de ritmeesters voor uitrusting, kleeding en wapenen; elk regiment gekleed „d'une mesme couleur, comme „aussy les housses et les chappes". Per compagnie 70 goedgedaan voor een standaard. De met Claude Franqois de Mattha gesloten capitu latie voor een regiment van 8 compagnieën dragonders ad 72 paarden stemde met het voorgaande overeen; elke compagnie met 2 tamboers. Aanritsgeld voor een ruiter 90 voor een dragonder 80 rijksdaalders. De prima plana medegerekend, telde een compagnie 76 ruiters of 86 dragonders. Koning Willem vond goed, dat bij elke compagnie der 4 regi menten een gereformeerd officier zou worden ingedeeld „trekkende dub belde paye" (1). In Mei en Juni hadden monsteringen plaats te Maeseyck, Peer, Bray, Beringen, Hasselt, Stockum en Rekum, waarna de korpsen te Maastricht verzamelden om vandaar hunne verdere bestemmingen te volgen. Be halve over slechte geldverzorging viel weldra over ziekte-verschijnselen te klagen. Een der monstercommissarissen rapporteerde: te Diest maer een bataillon (2) van den Heere Baron de Chau- verney, en het andere nae d'Armee gemarscheert te sijn, gevonden hebbe,,, „effenwei ben den 17 September met het monsteren van het gevondene „bataillon voortgegaen, nehmende van daer mynen wegh naer Lier, „zynde het guarnisoen vant Regiment van den Heere colonel B. de „Grisper, hoewell hetselve 21 uhr van Maestricht geesloigneert is, het- „welcke dan den 18 September aldaer mede gemonstert hebbe, waervan „de Rollen hierneffens sende. Vande compagnien van Cabeillau en „Römer onder Chauvirey syn aen myn geene Rollen uyt manquement „van bequaeme officiers, en vande compagnie van Castro onder Grisper „uyt naelaetigh ende onachtsaamheyt van deselve Lieutenant Auguste „de Madril meede geene gepraesenteert, die ick selve hebbe formeeren „en schrijven moeten, hebbende hetselve de monsteringe niet weinig „confusie en retardement toegebracht. In beide voornoemde plaetsen „regeert eene algemeene sieckte, daervan binnen Diest weinig huysen „geeximeert; eenige officiers syn daermede oock bevallen, onder welk „is den majoor Schorsin houdende het bedde met weinig hoope van „opcomste; veele Ruyters daeran oock vast, doch hebben sich daervan „eenige hoewel seer swac noch in de monsteringe gepraesenteert, en heevt „den chirurgin major wegens den rest der siecken syne declaratie en „attestatie met Eede beschwooren. By dit bataillon hebben ten deele „schlechte peerden gevonden en deselve in de monstering niet passeeren „laaten willen, die daghs over meer 15 té hoy sonder haver voor haeren „onderhout becamen, en conden deselve daerenbovens wegens de sieckte (1) Seer. Res. S.G. 16 April, Sexr. Res. H. 17 April, Res. S.G. 20-22, 28, 29 April, Res R. v. St. 30 Mei, 6, 24 Juni 1693. (2) Bedoeld wordt: eskadron 3 compagnieën.

NIMH | 1950 | | pagina 468