467 e. Te belasten professor mr. Willem Fabrice, heer van Saaihoven, minister van Hunne Hoog Mogenden in Zwitserland, met het algemeene toezicht, Aelbert van der Meer met het geldelijke beheer, als commis saris van Engeland en de Republiek. In afwachting der benoeming door koning Willem van een opperbevel hebber, trad voorloopig de Brandenburgsche luitenant-kolonel de Loches als kolonel-commandant op, tegen een traktement van 120 rijksdaalders ter loopende maand, waarbij keurvorst Frederik III 30 rijksdaalders liet neertellen. Aangezien de gouverneur van Milaan vreesachtig bleek voor medewerking, zoolang het aantal Piemonteezen zoo gering was en geregelde troepen by hen ontbraken, verklaarde hertog Frederik Karel, administrateur van Wurtemberg, zich bereid gedurende drie maanden beschikbaar te stellen: 1 regiment infanterie van 1500 1 regiment ruiters van 500 en 1 regiment dragonders van 500 man. De Republiek bepaalde zich tot het zenden van kapitein Gabriel Malet, den ingenieur Balthasar Hasard en eenige anderen, onder wie Leendert van der Willigh „inventeur van seeckere nieuwe soort van houte bruggen (1). Inmiddels eischte Louvois van den hertog overlevering van twee belangrijke vestingen, benevens beschikbaarstelling van 2000 man infan terie en twee regimenten dragonders voor den opmarsch onder Catinat naar Milaan. De hertog weigerde, sloot verbonden met den keizer (4 Juni) en Spanje (5 Juni), en verklaarde Frankrijk den oorlog. Keizer Leopold erkende Victor Amadeus als koning van Cyprus, schonk hem den titel van Koninklijke Hoogheid en beloofde ondersteuning tot behoud van Milaan; een Spaansche vloot zou voor de veiligh<?;d va.n Nizza. zorg ma gen. Ook sloot de hertog een subsidie-tractaat met Engeland en de Repu bliek (20 October), waarvan een geheim artikel de bepaling bevatte, dat hij, met intrekking van zijn edict van 81 Januari 1686, den Waldenzers terugkeer naar hunne oude woonsteden vergunde, onder genot van ge wetensvrijheid. Keurvorst Frederik III bestemde zijn broeder prins Albrecht Frederik tot bevelhebber van korpsen Waldenzers, Fransche vluchtelingen, Zwitsers en anderen, waarbij graaf Karel van Schonberg optrad als luitenant-generaal. De officieren van de Loches ontvingen op 12 Juni te Como hunne commissies uit handen van Aelbert van der Meer. Ongelukkigerwijzebegon de strijd met een nederlaag. Keizer Leopold had prins Eugenius van Savoye benoemd tot zijn bevel hebber in Italië. De prins bereikte 18 Augustus Staffarda, op het oogen- blik dat het hertogelijke leger door Catinat was verslagenhij leidde echter den terugtocht, doch kon verder niet verhinderen dat Catinat zich op 13 November meester maakte van Suza. De hertogelijke troepen hadden dapper gestreden, maar de uitslag strekte slechts hoogstens tot „ver- „meerderinge van eere en glorie" (2). (1) Res. S.G. 6, 21 Febr., Seer. Res. S.G. 6,18. 20Maart, 17,18,25 April, 8,22, 26 Mei 1690. (2) Seer. Res. S.G. 29 Me', 23, 26, 29 Juni, 15, 17 Augustus, 8, 11, 29 September, 2, 20 October, Seer. Res. Holl. 20 October 1691.

NIMH | 1950 | | pagina 481