Half December trokken de Franschen over de Sam bre naar Jodoigne „sendende des naghts kleyne partijen heen ende weder omme te branden, „gelyck sij dan eenige huysen voor Tienen, Hannuyt, int voorhoff van 't „closter Heylesin, Esemael ende andere dorpen daeromtrent in brand- „gestoken hebben Stond alles in lichte laaie, dan waren zij spoedig ver dwenen. Teneinde deze euveldaden te kunnen verhinderen, was 'tnoodig „dat men het volck in grooter quantiteyt ende nader by malkander met alle „behoeften versien behoort te hebben". Wat dit laatste betreft, oordeelde men in de Republiek, dat het aanhouden van legerwagens en verdere zaken te veel geld zou kosten, om niet te spreken van het toekennen van veldtraktementen aan generaals en anderen. Het bevel werd aan de korpsen gegeven om zich marschvaardig te maken; de prins van Waldeck, hoewel „indisposit", was gereed zich bij hen te voegen. Voorts wendde men allerhande pogingen aan tot vergrooting van de troepensterkte (1). Op aandrang van de Republiek, toonde de prins-bisschop van Luik zich genegen tot het overnemen in zijn dienst van een vreemd regiment en besloot hij tot de werving van één compagnie voetvolk. Verdere pogingen gaven minder voldoening. De Hannoversche troepen lokte men terug met de belofte eener maandelijksche uitkeering van 100.000 boven vrij brood, fourage en dek met de bedoeling om deze lasten aan Spanje over te latenvoorloopig zonder eenig uitzicht „eensdeels om het ongemack „dat de voorz. Trouppes door den groten Marsch al bereyts hebben ge- „leden, en verders in dit saysoen wederom marcherende nog souden „lijden". Aangezien Geil en Wolffenbuttel er voor bedankten om troepen aan Spanje over te laten, zelfs onder waarborgen van de Republiek, opende deze in 't begin van 1691 onderhandelingen om ze ten getale van 5000 in haar dienst te krijgen voor den aanstaanden veldtocht in de Spaansche Nederlanden: „Ende is dese resolutie genomen met die „intentie dat de voorz. Trouppes herwaerts comende, hoewel voor dent „Staat, deselve evenwel sullen wesen tot laste van Spaigne, ende de „penningen daertoe nodig gevonden uijt de remises uijt Spaigne verwagt „werdende, ofte de negociatie ten behoeve van Spaigne op de regten van ,,t' Fort St. Maria gedaen" (Inkomende en uitgaande rechten) (2). Meer naar wensch slaagde men met de Brandenburgsche regeering. De in September begonnen onderhandelingen tusschen generaal-veldtuig- meester Alexander von Spaen, geheimraad Wolfgang von Schmettau, luitenant-generaal Johan Theobald Metzger van Weibnom en prins Albert Octavius t' Serclaes de Tilly leidden tot de conventie van 13/23 December, het zoogenaamde Maastrichtsche concert, gesloten tusschen den vorst van W aldeck en de beide Brandenburgsche autori teiten, regelende het verleenen eener wederzijdsche hulp van ongeveer 6000 man aan deze en gene zijde van de Maas. In verband met de vroeger gesloten conventie van 7 September kwamen 6000 man Brandenburgsche (1) Res. S.G. 20, 22 December, Lias loopende dd. 18 December 1690. (2) Seer. Res. S.G. 11, 17, 19, 21, 25 December 1690, 7, 8, 10. 11 Januari 1691.

NIMH | 1950 | | pagina 49