37 transport 2128 man. infanterie: korpsen van den prins van Waldeck, Oud-Holstein (hertog August van Hol- stein-Norburg), W. ter Bruggen, M. W. van Nierom, P. de la Baye de Theylte Maastricht korps van F. van der Gracht de l'Ecluse te Luik j- 4620 man. 3840 man 780 j 6748 man. Elk korps moest met „generaalspersoonen ende officieren behoorlyck „voorsien syn", voorts met „aght regiments stucken van 3 tot 6 pondt, „wel bespannen en met alle toebehoor''. Op 23 December 1690 had te Maastricht de uitwisseling der ratificatiën plaats. De overeenkomst bleef gedurende de winters van de volgende oorlogsjaren tot 12 October 1697 gehandhaafd. Gedurende den winter van het loopende jaar deden zich ontmoetingen met den vijand van eenig belang niet voor, alhoewel door hem een net van verspieding over het gansche land was verspreid en hij ruimschoots voorzien was van ijssporen en andere hulpmiddelen om met vrucht zich het aanhoudend vriezend weêr ten nutte te maken (1). De Franschen dwongen met alle middelen de bij Fleurus en vorige ge legenheid gemaakte krijgsgevangenen om in hun dienst te treden. Zij zonden de Hoogduitschers naer het leger in Catalonië, de Walen naar Duitschland, de Nederlanders naar Savoie. Allen trachtten te ontsnappen; velen trokken berooid door Zurich, Frankfort en Keulen, somtijds voor zien van een reispenning door de konsuls verschaft. Anderen, vooral matrozen, meldden zich te Cadix, waar de konsul hen voorzag van „hem- „den, schoenen, door dien sy naekt en berooft waren gekomen". Waar mogelijk, moedigden Hunne HoogMogenden tot desertie aan, hoewel zij daarvoor geen geld konden overmaken (2). Een verdrag over uitwisseling van krijgsgevangenen kon geen langer uitstel lijden, 't Was te vreezen dat vele subalterne officieren en minderen wanhopende aan spoedige verlossing uit hun verblijfplaats in het bosch van Vincennes, tot dienstneming zouden besluiten om aan hun ondrage lijke behandeling een einde te maken. Reeds was op 24 Juli een kartel tot stand gekomen, nopende de vrijstelling van „wederzijds Gevangenen ter Zee". Thans kreeg Waldeck opdracht tot het samenstellen van een (1) R. v. St. Uitg. Miss. 28 December 1690. (2) Seer. Res. S.G. S Januari, 23 April, 23 Juni, Res. S.G. 28 Juni, 27 Augustus, 11 Septem ber 1691, 16 Januari, 6, 13 October, Res. R. r. St. 18 Januari 1692, Res. S.G. 10 Juni, Secr. Res S.G. 8 October 1695.

NIMH | 1950 | | pagina 51