47 volgd, bekend te maken, niet omdat het feit zoo gewichtig was, maar wijl de Franschen „naer hare gewoonte de voorschreve rencontre aent Hoff aldaer zullen tragten te vergrooten ende tegens de waerheyt tot hare avantagie aldaer sullen soecken te debiteren, om aldaer een verkeerde „impressie te geven, alhoewel deselve haer vande voorschreve rencontre „niet hebben te beroemen, naer dien sij niet alleen niet hebben bereykt „dat sij haer hadden voorgestelt om de arriere garde vant Leger vanden „Staat geheel over hoop te werpen, maer dat sij ook in de voorschreve „rencontre soo veel ofte immers weijnig minder volk hebben verloren „als het Leger van haer Ho. Mo., en sulcx van hare alderbeste Trouppes „te weten vant' Huys en de gardes van den Coninck ende daeronder „verscheijde voorname officiers" (1). Ten einde hunne militie gedurende de wintermaanden strijdvaardig te houden, schreven Hunne Hoog Mogenden voor, dat aan alle compag nieën ruiters en dragonders zouden worden „gegeven ofte toegevoegt „vijf paerden, om daermede te suppleren de defecten in de voorschreve „campagne gevonden werdende"; dat de regimenten en compagniën, die in het gevecht van 19 September „sijn gedelabreert, ende eenige paerden „en ruyters hebben verloren, sullen werden gereeruteert, namentlijck „dat aen vder vande voorschreve regimenten ofte compagniën sullen „werden gegeven sooveel paerden als deselve in de voorschreve actie „effective hebben verloren ende voorts voor yder verlooren ruyter „dertig gulden, mitsgaders dertig gulden voor yder verloren monteringe „sonder ruyter, des dat een gerecht sesde part van het beloop vande „voorschreve recrutes de officieren afgetrocken ende aen de ordonnantiën, „die daarop geslagen sullen werden, sullen werden gecort"; dat inplaats van gedurende den winter te leveren wagens, elk regiment zou ontvangen fourage voor 60 paarden „waermede deselve gehouden sullen wesen de „nodige wagens in gereetheyt te houden om t' allen tijden te kunnen „marcheren". De begrooting van onkosten beliep '250.000 welke som, opdat „in desen geen tijt wert verlooren", tegen 4 procent ware te nego- „cieeren. terwijl voor rente en aflossing '20.000 op den staat van oorlog zou worden gebracht; 't bleek later, dat voor den inkoop van paarden en onkosten van recruteering 27.225 te weinig was begroot (2). In 1691 traden Brandenburg, Munster, Keulen, Beieren en Mainz tot het alliantie-tractaat toe, wat weer subsidies en geldleeningen en de onvermijdelijke achterstallen ten gevolge had. Keizer Leopold had over 1674 zelfs 69.119 rijksdaalders te vorderen, welke door Friesland en Groningen nog verschuldigd waren; terecht meende de keizer, dat het tractaat was gesloten met Hunne Hoog Mogenden, geenszins met af zonderlijke provinciën (3). (1) Res. S.G. 13 Augustus, *21 September, Res. R. v. St. 19 October, Ing. Miss. 23, 27 Augustus, 4, 5, 10, 17, 20 September, Seer. Res. S.G. *2, 8 October 1691. (2) Res. S.G. 12, 19, 29 October 1691. (3) Seer. Res. S.G. 12 Maart, 11, 14, 30 April, 4, 8 Mei, 10 December, Res. S.G. 16 Juli 1691.

NIMH | 1950 | | pagina 61