12 natuurlijke zoon van ex-koning Jacobus II. In de Republiek maakte bet verlies van den slag lang niet zulk een indruk als de mare, dat de Engelsch-Nederlandsche koopvaardijvloot, onder geleide van vice-admi- raal George Rooke, bij Kaap St. Vineent in handen was gevallen van Tourville (1). De terugtrekkende troepen verzamelden bij Leuven en Diest, om op 1 Augustus ten noorden van Vilvoorden te kampeeren; na aankomst van de troepen onder den keurvorst van Beieren en den hertog van Wur- temberg verplaatste koning Willem het hoofdkwartier naar Welle. Luxemburg was op 2 Augustus gaan kamperen bij Borchworm, ongeveer 4 uur van Maastricht tot dekking dezer stad zette men het voorgelegen terrein, door afdamming van de Jeker, zoo ver mogelijk onder water. Ook Nijmegen nam maatregelen tegen vijandelijke verrassingen, doch Fransche detachementen drongen op enkele punten in de Meiery van 's Hertogenbosch. In 't begin van September vereenigden zich de legers van Boufflers en Luxemburg, waardoor Vauban gelegenheid verkreeg zijn belegeringskunst op Charleroi toe te passen op 9 September had de berenning plaats en den volgenden dag begon het beleg. Willem III kon dit onmogelijk rechtstreeks verhinderen; ter afleiding zond hij den keurvorst en den hertog met '20.000 man naar Vlaanderen, die na ver moeiende marschen weder bij het inmiddels bij Ninove gevestigde hoofd leger aansloten. De koning was genoodzaakt de belegerde stad aan haar lot over te laten en verliet het leger op 25 September. De gouverneur Juan Antonio de Pimentel, gaf op 11 October de veste over het garni zoen mocht naar Genappe aftrekken; 120 zieken en gewonden werden naar Maastricht vervoerd. In de laatste dagen der maand ging het leger uit elkaar om de winterkwartieren te betrekken (2). Het ongelukkig verloop van den veldtocht liet niet na invloed op de contributie-heffingen uit te oefenen. Meende men in Augustus nog eenige dorpen onder contributie te kunnen brengen, zoo bleek sulx niet te doen „sonder daertoe luiden te employeren die het op lijfsgevaer ondernamen" en daarvoor extra beloond moesten worden. De ontvanger Theodorus van den Heuvel, die zijn kantoor van Charleroi naar Maastricht had moeten verplaatsen, kon in zijn district tusschen Maas en Sambre, in 't al gemeen het graafschap Namen, de contributiën slechts invorderen door middel van militaire executie, gelijk de Fransche intendant te Namen dreigde op te treden tegen de ingezetenen van de Meierij van 's-Hertogen- bosch. Hunne Hoog Mogenden keurden militaire executie goed, om „door 't branden van huisen of schuuren of 't ophalen van ostagiers de inge zetenen van 's vyands Land tot het opbrengen der contributiën te be dwingen". Tevens verhoogden zij de inkomsten der gouverneurs en (1) Res. R. v. St. 27, 31 Juli, 25 September, Ing. Miss. 15, 22 Juli, Res. S.G. 31 Juli, 4 Augustus 1693. Zie Aanteekening N° 19. (2) Res. R. v. St. 5, 8, 11 Augustus, 23 September, 26 October, Ing. Miss. 2, 5, 6, 17 Augus tus, 2 November, Res. S.G. 20 Augustus, 7, 25 September 1693.

NIMH | 1950 | | pagina 86