ting werd versterkt met de bij het Beursstation in reserve gehouden sectie zw. mitrs. van 1-11 R.I. (2 stukken, daar 1 stuk onklaar was) onder een res. Ie luit. Deze slaagde er in, het vijandelijk vuur te doven, doch enige tijd later werd het zodanig hervat, dat de bezetting met 3 gewonden het „Witte Huis" ontruimde en op het Beursstation terugtrok. Korte tijd later trok ook de 2e Sectie van 2-IV-10 R.I., die het nabij gelegen makelaarskantoor van Hudig aan de Wijnhaven bezette, voor het vijandelijk vuur op het Beursstation terug. Het huizenblok tegenover de Hertekade (achterzijde van het Bolwerk) was zodoende door de Nederlandse troepen ontruimd. C.-IV-10R.I.,dieuit een en ander de indruk kreeg, dat de vijand uit het bruggen hoofd met kracht opdrong, deed de gehele stationsbezetting in het geweer komen en alarmeerde ook 2-III-Dep.G.Tr., welke compagnie, zoals vermeld, achterwaarts rustte. Na enig tijd bleek echter, dat hiervan geen sprake was, terwijl ook het vijandelijk vuur geleidelijk verflauwde. C.-ll R.I. gaf daarop opdracht, dat 2-IV-10 R.I. naar voren moest gaan, zich meester maken van de tegenover de Maasbruggen gelegen huizen op het Bolwerk en de Boompjes en aansluiting moest zoeken, rechts aan l-III-ll R.I. op de Boomp jes, links aan l-IV-10 R.I. op het Maasstation. Deze voorwaartse beweging moest worden gesteund door de 2e Sectie van 11 C.Pag. onder een res. 2e luitenant, die onder bevel van C.-IV-10 R.I. werd gesteld. Aan deze opdracht werd als volgt uitvoering gegeven: De le- en 4e Sectie van 2-IV-10 R.I. kregen bevel, de Oosterkade tussen de Oude Haven en het Maastation te bezetten. Zij rukten daarheen op over de Span- jaardsbrug en versterkten 2-II-Dep.G.Tr., die zich nog steeds op het Haring vliet Z.Z. en de omgeving van de Leeuwenbrug bevond; voornamelijk bezetten zij het hotel Weimar. De beide andere sectiën moesten zich meester maken van de huizen op het Bolwerk en overschreden daartoe de Jan Kuitenbrug, voorop de 2e Sectie, daarachter de 3e Sectie. Zij ontvingen hierbij vuur van het Noorder eiland, welk vuur echter slechts één gewonde veroorzaakte. De voorste sectie drong één der huizen op het Bolwerk binnen doch werd hier met vuur overvallen. Nadat over en weer heftig was geschoten, trok de sectie, in verwarring geraakt en onder achterlating van haar beide lichte mitrs., naar het Beursstation terug. Een dpi. sergeant, die de terugtocht dekte en een tweetal dienstplichtigen vielen de vijand in handen. De 3e Sectie boog daarop af over de Koningsbrug (Leeuwenbrug) en sloot, evenals de le -en 4e Sectie, aan bij 2-II-Dep.G.Tr. De sectie pag., die tijdens het oprukken van de Witte de Withstraat naar het Beursstation was beschoten en hierdoor tijd verloor, kwam te laat, om aan de actie deel te nemen. Bij deze sectie bevond zich de C.C., die, in verband met de heersende onveilig heid in de stad, op zijn terugtocht naar de cp. van C.-ll R.I. in Atlanta zich deed 105

NIMH | 1952 | | pagina 121