Op dat ogenblik kwamen echter meldingen binnen, o.a. van een onderdeel in het P.T.T.kantoor, dat Duitse troepen zich zouden bevinden op de Coolsingel (waaraan het door C.Lvd.Kring bezette P.T.T.kantoor was gelegen), het ver lengde daarvan, de Schiedamschesingel en in de Witte de Withstraat (van Schie- damschesingel naar Museumpark). Als gevolg daarvan gaf de kantonnementscommandant aan C.-IV-15 R.I. op dracht, alvorens de reeds gegeven opdrachten uit te voeren, eerst een zuiverings actie in te zetten in genoemde straten en omgeving. Tevens werd aan de kapitein der mariniers P. J. van Gijn met 70 man een soortgelijke opdracht verstrekt. C.-IV-15 R.I. rukte nu op tot de Westzeedijk, na de 3 stukken pag. te hebben opgesteld op Hofplein, Coolsingel en Goudschesingel. Hij meldde daarna tele fonisch aan de kantonnementscommandant, dat geen vijand was aangetroffen en ontving bevel, de aanvankelijk gegeven opdrachten uit te voeren, in dier voege, dat hij een compagnie moest aanwijzen voor afzetting van de Kralingsche Plas, ter bestrijding van dalende watervliegtuigen en parachutisten, de Veemarkt (cp.Kant. C.) met twee sectiën moest bezetten, het Oude Raadhuis met een sectie, de water leiding met een sectie en het kruispunt 's-Gravenweg met Ceintuurbaan met een sectie, waaraan volgens de B.C. te 14.30 (volgens de kantonnementscommandant te 17.00) was voldaan. De 3 stukken pag., hebben (volgens de B.C.) tot 17.00 hun opstelling behouden. Een huis, waaruit vuur werd ontvangen, werd door de pag. stuk geschoten, een ander huis beschadigd, terwijl drie personen werden gevangen genomen en aan de politie op de Goudschesingel overgegeven. Te 17.00 werd door de pag. een nieuwe opstelling ingenomen op de kruising van de weg naar Gouda met de Ceintuurbaan bij de N.O.hoek van de Kralingsche Plas. Voor de aankomst van de sectie bij de Drinkwaterleiding wordt verwezen naar het Maasfront, terwijl voor de compagnie, die naar de Kralingsche Plas is gezon den, wordt verwezen naar blz. 113. Kapitein v. d. mariniers van Gijn had in de Marinierskazerne op het Oost plein de opdracht ontvangen, over de Goudschesingel en Meent naar de Coolsingel op te rukken, de Duitsers in de flank te vallen en terug te werpen. Via het hoofdpostkantoor belde hij op, om mede te delen, dat op de Coolsingel geen vijand was. Hij ontving toen opdracht, de vijand van de Westzeedijk te ver drijven en, toen ook daar geen vijand aanwezig bleek, ontving hij telefonisch op dracht door te gaan naar de Jobshaven (Vaartuigendepot). Aldaar had juist een doelloze schietpartij plaats, hoewel er zich geen vijand aan de overzijde bevond. Via het Beursstation keerde hij terug naar de kazerne op het Oostplein, waar hij in de namiddag aankwam te ongeveer 16.30. 116

NIMH | 1952 | | pagina 132