Oude Plantage onderzoeken. Mocht deze daartoe aanleiding geven, dan moest hij, namens de Kant.C. aan C.-IV-10 R.I. opdragen, tot de tegenaanval over te gaan en de Duitsers terug te werpen. Er kwam te 17.41 een nieuw bericht, thans van het Marinedepot, dat zo goed als zeker Rijnaken (waarop Duitsers) waren gemeerd langs aken aan de noord oever. De lt. der mariniers Jonkman, van wie dit bericht afkomstig was, vroeg versterking met mariniers. De opdracht aan C.-IV-10 R.I. was inmiddels gegeven te 18.00, ondanks diens bezwaren gehandhaafd en het bataljon was te 19.10 voor afmars gereed. Intussen was aan kapt. van Gijn gebleken, dat het bericht van de Oude Plantage niet juist was, zodat IV-10 R.I. weder kon gaan rusten. Te ongeveer 16,30 werd van de etappencommandant bericht ontvangen dat, volgens zekere meldingen, het hoofdkwartier van de Duitsers zich bevond in de Entrepotstraat, nabij het station van de stoomtram. Te ongeveer 19.00 werden de mededelingen van C.-Vg.H. door de O.L.Z. per soonlijk per telefoon bevestigd, waarbij deze zijn waardering uitsprak voor hetgeen de troepen te Rotterdam reeds hadden verricht, doch opdracht gaf, tot het uiterste stand te houden. In verband met de onzekerheid omtrent de toestand bij de Willemsbrug, ont ving C.-ll R.I. te 23.20 het volgende bevel van de Kant.C. Te 23.30 werd namens C.-11-32 R.I. verzocht, zijn cp. en de bezetting van het Beursstation op korte afstand van dat station terug te mogen trekken, aangezien de belendende gebouwen in vlammen stonden en hij vermoedde, spoedig tot terugtrekken te zullen worden gedwongen. Hij werd verwezen naar C.-ll R.I. Te 23,50 werd gemeld door een kapt. van het Depot luchtstrijdkrachten, dat op Waalhaven een massief bombardement was uitgevoerd, waarschijnlijk door 136 Heden nacht (nacht 12/13 Mei) moet een infanterie-patrouille ter sterkte van een sectie infanterie onder bevel van een bijzonder flink officier langs Gelderschekade en Bolwerk verkennen tegen de zich aldaar bevindende Duitsers. Indien deze zijn afgemarcheerd, dan noordelijk uit einden der bruggen over de Maas bezetten en de bruggen met mitrailleurs bestrijken. Onderneming inzetten te 2.00. Ik verwacht onverwijld bericht van het resultaat der onderneming. De Kolonel Kantonnementscommandant o/l De Luitenant-Kolonel Chef van de Staf, wg. Wilson

NIMH | 1952 | | pagina 152