Engelse vliegtuigen. Het was door een kapt. der L.S.K. waargenomen vanaf de Parksluizen. Door de luitenant der mariniers op het Westfront was aan de Commandant der Maritieme middelen dringend om aflossing verzocht van zijn detachement, dat zeer vermoeid was, daar het sedert 10 Mei in actie was. Daarop werd besloten, die aflossing te doen plaats hebben door een Comp. van II- R.J., welk bataljon te ongeveer 23.30 werd verwacht. Dit plan week af van het oorspronkelijke voor nemen, om II-R.J. voor een aanval over de Maas te bestemmen. Te 22.00 werd kapt. der mariniers van Gijn aangewezen, om dit bataljon bij de W.grens van Schiedam op te vangen en naar Rotterdam te loodsen, waarbij dan een compagnie zou worden bestemd om het detachement mariniers af te lossen. Kapt. van Gijn heeft zich te zamen met de luit. de Jong naar Schiedam begeven, waar zij werden beschoten (naar later bleek door een politieagent) en elkaar kwijt raakten. II-R.J. kwam eerst tegen het aanbreken van de dag op 13 Mei aan (zie bij 13 Mei) In de namiddag te ongeveer 15.30 moesten op last van C.-Lvd. worden gebom bardeerd het vliegveld Waalhaven en het parkeerterrein bij het Stadion Feyenoord, waar inrichting van een hulpvliegveld was gemeld. Aangewezen werden van 1-1-1 Luchtvaartreg. te Bergen drie CX vliegtuigen, welke moesten worden beschermd door drie GI vin. van I Ja.V.A. te Buiksloot, voor bombardement van Waalhaven en drie CX vin. van 1-1-1 Luchtvaartreg. te Bergen, welke moesten worden beschermd door zes D XXI vin. van I Ja.V.A. te Schiphol, voor bombardement van het parkeerterrein te Feyenoord. Van de tweede groep konden twee vin. niet starten, waarna een der vin. van de eerste groep zich voegde bij de tweede. Door een misverstand startten de GI vin. te Schiphol niet, waarna de 6 D XXI vin. zich splitsten in twee groepen van drie. Een en ander geschiedde uit prijzens waardig initiatief der betrokken vliegers. De beide groepen vlogen gezamenlijk naar Buiksloot, waar de 6 D XXI vin- onmiddellijk startten ter beschermingvervolgens werd koers gezet naar Schiphol, waar geen jagers startten. Daarop werd op zeer lage hoogte gevlogen via Zoeter- meer-Zegwaard en Nootdorp tot plm. 1 km van Rotterdam, waar de beide groepen zich splitsten (ook de 6 D XXI vin.) en werd geklommen tot 300 a 350 m. De groep Feyenoord (CX 712 en 713) heeft haar bommen op het betegelde parkeerterrein kunnen plaatsen, terwijl het viaduct, Z.W. van het station door een bom werd getroffen. Er werd waargenomen, dat bommen vielen tussen hard weg lopende mensen in. 137

NIMH | 1952 | | pagina 153