HOOFDSTUK VI DE VERDEDIGING VAN ROTTERDAM OP 13 MEI 1940 a. ALGEMEEN In de namiddag van 12 Mei ontving de O.L.Z. berichten, die er op wezen, dat een Duitse pantsercolonne door de Langstraat oprukte. Deze, aanvankelijk met het nodige voorbehoud beoordeelde, berichten vonden 12 Mei te 23.30 bevestiging in een radiobericht van Bremen, volgens hetwelk de gepantserde troepen, die door Noord-Brabant waren opgerukt, de verbinding tot stand hadden gebracht met de troepen, die aan de Moerdijk vochten Het was de O.L.Z. bekend, dat de Franse linkervleugel niet tegen Moerdijk was ingezet. Ook had de actie van Lt.Div. op het Eiland van Dordrecht geen succes gehad. Hoewel aan C.-Groep Kil van het Z.Front Vg.H. toestemming werd gegeven, om door het openen van een sluisje het eiland van Dordrecht onder water te zetten, moest ernstig rekening worden gehouden met de waarschijnlijkheid, dat het niet mogelijk zou zijn, hetzij bij Moerdijk, hetzij bij Dordrecht de weg naar Rotterdam weder in handen te krijgen. De toegang tot het hart des lands zou derhalve voor de vijand open komen, tenzij hem die bij Rotterdam zou kunnen worden belet. De O.L.Z. oordeelde het daarom nodig, dat het Duitse bruggenhoofd op de N.Maasoever te Rotterdam werd verwijderd. Voorts hield hij er rekening mede, dat de Duitsers bij Rotterdam in een breed front de Maas zouden kunnen forceren, waartoe het nodig was, maatregelen tot bescherming van 's-Gravenhage te nemen, door het vormen van een pantserafweerfront. Het laatste had tengevolge, dat de actie van I Div. tegen Overschie moest worden gestaakt. Deze actie was des morgens te 3.00 aangevangen en was reeds belangrijk gevorderd, toen de deelnemende troepen op Delft werden teruggenomen. Te 13 Mei 0.30 ontving de kantonnementscommandant te Rotterdam telefonisch opdracht van de Chef Staf Landmacht van het A.H.K., om te trachten, het noor delijk landhoofd van de Maasbruggen te veroveren, zo mogelijk ladingen aan de bruggen aan te doen brengen en verschillende bruggen om de stad ter vernieling te doen voorbereiden. 152 (Zie schets/kaart Nr. 11) 0 Later is gebleken, dat het eerste contact werd gemaakt door de 9e Pa.Div. die met een colonne over Loon op Zand naar Moerdijk was opgerukt.

NIMH | 1952 | | pagina 168