Ter uitvoering van de laatste opdracht werden aan de kapitein der genie, die tot het uitbreken van de oorlog Hoofd van het Bureau voorbereide vernielingen was, doch op 10 Mei werd opgenomen in de Staf van de kantonnementscomman- dant, door lt.kol. Wilson de volgende opdrachten verstrekt: le. Ter vernieling voorbereiden een 5 tal kleine kunstwerken, gelegen in wegen, die de uitgangen uit Rotterdam beheersen. Hiervoor stond ter beschikking een compagnie pioniers, die onder bevel van een kapitein der genie uit I-Dep.G.Tr. te Schoonhoven per auto was gezonden, nadat de Depot C. daartoe de last had ontvangen van het A.H.K. De vernielingen zijn voorbereid. 2e. De vernieling voorbereiden van de verkeersbrug over de Maas. De voor bereidingen werden op het kantonnementsbureau getroffen, doch konden niet worden uitgevoerd. Vernielingstechnisch was de opdracht moeilijk, omdat onvoldoende gegevens over de constructie-delen aanwezig waren. 3e. Vernieling voorbereiden van het spoorwegviaduct door Rotterdam Noord, met de bedoeling, te voorkomen, dat pantsertreinen zouden kunnen binnen rijden. De voorbereiding heeft plaats gehad en zoals bij 14 Mei zal blijken, is de ver nieling die dag uitgevoerd. Ter uitvoering van de eerste opdracht van de O.L.Z. werd 13 Mei 2.30 aan de C. van de Afd.mariniers het bevel gegeven, zich in het bezit te stellen van het noordelijk uiteinde van de bruggen en dit complex zodanig te bezetten, dat de bruggen met mitrailleurvuur werden bestreken. Hiervoor werden de twee beschik bare pantserwagens en de 11 C.Mr. ter beschikking gesteld en werd 1-10 R.A. aangewezen voor steun. De wijze van uitvoering wordt bij het Maasfront beschreven, doch het resultaat was, dat weliswaar de bruggen onder vuur konden worden gehouden, doch dat de Duitsers zich in het gebouw der Nationale Levensverzekeringsbank hand haafden. II-R.J. kwam te ongeveer 3.00 van Hoek van Holland bij de W.grens van Rotter dam aan en, terwijl juist begonnen zou worden met de aflossing van het detache ment mariniers op het Westfront, kwam de order, dat deze aflossing niet doorging. De B.C. kon zich met zijn bataljon te ongeveer 5.30 bij de Kant.C. melden. Aanvankelijk kreeg hij opdracht, zijn Bat. op te stellen op de Goudschesingel, met een Comp. in de omgeving van station D.P. Te ongeveer 10.00 werd het Bat. ondergebracht met staf, 3 en M.C. in het gebouw voor Beeldende Kunsten op het v. Alkemadeplein, Vbd.A. en 1 in de Zomerhofstraat, nabij Hofplein en 153

NIMH | 1952 | | pagina 169