Deze troepen waren voor een verdediging front oost verdeeld over drie vakken, namelijk een zuidvak, een middenvak en een noordvak, elk onder een vakcom mandant. De scheidingslijn tussen zuidvak en middenvak liep van Itteren (bij zuidvak) over Meerssen (bij zuidvak)-Kasteel Rivieren (bij middenvak)-Heerlen (bij zuid- vak)-Eygelshoven (bij zuidvak). De scheidingslijn tussen middenvak en noordvak liep van Urmond (bij noord vak) over Geleen (bij middenvak)-Wintraken ')-Hillensberg 2) (bij noordvak)- Susterseel (bij noordvak). In zuidvak en middenvak waren de daarin geplaatste troepen van oost naar west volgens hun taak ingedeeld in: een waarschuwend, tevens plaatselijk vertragend échelon op geringe afstand van de Nederlands-Duitse grens (le échelon); een vertragend échelon langs het dal van de Geul van Plaat tot Schin op Geul; vandaar langs de spoorbaan tot Voerendaal en langs het dal van de Geleen tot Geleen (inb.) (2e échelon); een weerstandbiedend échelon, bestaande uit het buitenste bruggenhoofd Maastricht, in de lijn Heugem-Heer-Scharn-Guesselt-Mariënwaard met een vooruitgeschoven detachement te Roten; een binnenste bruggenhoofd Maas tricht in Wijk, ter afsluiting van de straten leidende naar St. Servaasbrug en Wilhelminabrug (resp. zuidelijke en noordelijke verkeersbrug over de Maas te Maastricht) en ten slotte de opstellingen aan de Maas en het Julia'nakanaal tot Urmond (niet inb.) (3e échelon). In het noordvak was de toestand in verband met de geringe diepte van dat deel van Limburg enigszins anders. Van Munstergeleen tot Susteren vielen waarschuwend en vertragend échelon vrijwel samen. Ten noorden van Susteren bevond zich uitsluitend één sectie infanterie bij Pepinusbrug aan de weg van Echt naar Waldfeucht, terwijl het nevengrenswachtdetachement bij Posterholt was geplaatst. Van een vertragend échelon was noord van Susteren dus geen sprake, zodat tijdige waarschuwing van het weerstandbiedende échelon aan het Julianakanaal allerminst verzekerd was. De verdeling der troepen over de drie vakken en in elk vak over de verschillende échelons was als volgt3): 2 Op de schets: W. 2) Op de schets :H. De vernielingsploegen, bestaande uit personeel van de Grenscompagnie pioniers Zuid-Limburg en (of) het detachement politietroepen Zuid-Limburg zijn niet vermeld met uitzondering van het Vernielingsdet. Maasbrug Roosteren/Maaseyck.

NIMH | 1952 | | pagina 16